eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeWalka z wypaleniem zawodowym - fakty i mity

Walka z wypaleniem zawodowym - fakty i mity

2009-04-27 12:50

Przeczytaj także: Wypalenie zawodowe z perspektywy dyrektora firmy


Kiedy pełni zapału, ideałów i poświęcenia nauczyciele” z badania Blocha (Bloch, 1976) mają poczucie, że nie są w stanie kształcić i inspirować swych uczniów z powodu ich apatii, problemów z dyscypliną, przepełnienia klas, braku personelu pomocniczego, nadmiaru roboty papierkowej i nadmiaru sprawdzianów, wówczas przypuszczalnie ulegną oni wypaleniu. Gdy psychoterapeuci, których motywacja do wybrania tego zawo¬du oparta była na pragnieniu, by „pomagać ludziom i czerpać satys¬fakcję, przyjemność i radość ze świadomości, że potrafią pomóc komuś w potrzebie”, mają poczucie, że ponieśli porażkę, że „bez względu na to, co robią, i tak to nie wystarczy” wówczas wypalają się (cytaty z badań Freudenbergera, 1983).

Jakie warunki pracy sprzyjają wypalaniu pracowników?

Kiedy osoby o wysokim poziomie motywacji znajdą się we wspierającym środowisku pracy, mogą zwykle osiągnąć swoje cele i spełnić oczekiwania. Wspierające środowisko pracy jest to środowisko posiadające maksimum pozytywnych cech, które umożliwiają profesjonalistom osiągnięcie ich celów przez zapewnienie niezbędnej autonomii, środków i wsparcia. Ma ono także minimum cech negatywnych, które mogą przeszkadzać w osiągnięciu celów.

Te pozytywne cechy (na podstawie przeprowadzonych badań) to:
  1. różnorodność,
  2. efektywność środków,
  3. wpływ na politykę instytucji,
  4. uczestniczenie we wspólnej pracy,
  5. stosunki w pracy,
  6. wsparcie społeczne,
  7. informacje zwrotne,

W efektywnej instytucji profesjonaliści mają wpływ na jej politykę, korzystają z autonomii umożliwiającej im wykonywanie pracy w taki sposób, w jaki powinna być wykonywana, czują, że stoją przed poważnymi wyzwaniami i są wspierani, pozostają w dobrych stosunkach z innymi pracownikami i w rezultacie mają poczucie sukcesu. Sukces dostarcza poczucia egzystencjalnego znaczenia, co z kolei wzmacnia pierwotną motywację do pracy. Ta pętla dodatniego sprzężenia zwrotnego może być podtrzymywana bez końca, dopóki dana osoba ma poczucie, że stoi przed poważnymi wyzwaniami, jest wspierana i odnosi sukcesy w pracy.

Kiedy te same silnie motywowane osoby wchodzą w stresujące środowisko pracy, w którym przeszkody i niemożliwy do zredukowania stres są maksymalne, zaś nagrody, wsparcie i wyzwania — minimalne, wówczas nie mogą one uzyskać możliwości, środków czy autorytetu, których potrzebują, aby osiągnąć swe cele. W badaniach stwierdzono, że wypalenie było związane (istotna statystycznie i dodatnia korelacja) z takimi cechami pracy jak:

  1. nadmierny zakres obowiązków,
  2. przeciążenie,
  3. ciężar decyzji,
  4. poczucie winy z powodu niezapewnienia wystarczającej pomocy,
  5. naciski środowiskowe,
  6. naciski biurokratyczne,
  7. kłopoty administracyjne,
  8. nadmierne obciążenie obowiązkami społecznymi,
  9. sprzeczne wymagania.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: