eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłRedukcja emisji CO2: warto inwestować

Redukcja emisji CO2: warto inwestować

2009-04-28 10:28

Przeczytaj także: Limity emisji CO2 wg KPP


Zgodnie ze zwolnieniem ustalonym przez liderów Unii Europejskiej, branże narażone na znaczne ryzyko utraty konkurencji w Unii otrzymają bezpłatnie 100% jednostek emisji w fazie III. Aby utrzymać bezpłatne uprawnienia, firmy będą musiały udowodnić, że zastosowały możliwie najlepszą dostępną technologię. Oznacza to, że tylko te przedsiębiorstwa, które zainwestowały w technologie redukcji emisji zanieczyszczeń, będą mieć szanse otrzymania bezpłatnych uprawnień. Pozostałe będą zmuszone zapłacić za prawo do emisji dwutlenku węgla.

„Po zakończeniu kryzysu te firmy, które nie zaprzestały prac badawczo-rozwojowych i inwestowały w technologie redukujące zanieczyszczenie środowiska, znajdą się na wygranej pozycji” - dodaje Zeinegul Hassan – „Gdy cena jednostki emisji znajdowała się na najniższym dotychczasowym poziomie, tj. poniżej 1 EUR na początku 2008 roku, rynek nie miał wystarczającego bodźca, aby zajmować się emisją dwutlenku węgla. Jednak zbliżająca się faza III wywołała zaniepokojenie wśród spółek odnośnie kosztów oraz funkcjonowania w branży. Jednakże zostało jeszcze trochę czasu, aby popracować na redukcją emisji.”

Frost & Sullivan zauważa, że sytuacja w Polsce jest dość podobna, jako że produkcja przemysłowa w lutym w ujęciu rocznym spadła o 14,3% wobec spadku o 15,3% w pierwszym miesiącu tego roku, co oczywiście przekłada się na znaczący spadek popytu na energię. Jednak dla Polski najważniejsze jest, że przyjęty w grudniu poprzedniego roku pakiet energetyczno-klimatyczny zapewnił znaczące ulgi dla energetyki do roku 2019. Oznacza to, że dopiero od roku 2020 elektrownie będą musiały obligatoryjnie nabywać 100% uprawnień na aukcjach. Eksperci podkreślają, że takie możliwości otrzymają także zupełnie nowe projekty, których realizacja została fizycznie rozpoczęta w poprzednim roku. Mając na uwadze to, że polska energetyka jeszcze przez długie lata oparta będzie na monokulturze węglowej, daje nam to ogromną możliwość unowocześnienia branży elektroenergetycznej oraz znaczące inwestycje w czyste technologie węglowe.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: