eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyDzienniki telewizyjne III 2009

Dzienniki telewizyjne III 2009

2009-05-05 00:55

Dzienniki telewizyjne III 2009

Liczba materiałów w podziale na temat oraz programy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z raportu firmy PRESS-SERVICE Monitoring Mediów wynika, że batalię o koszulkę lidera w zawodach o zgromadzenie jak największej liczby poruszanych wątków w marcu, podobnie jak w miesiącach poprzednich, zdobyła ekipa "Panoramy". Dziennikarze serwisu TVP2 poruszyli 362 tematy. "Wiadomości" podjęły w marcu 275 tematów, "Fakty" - 272, natomiast "Wydarzenia" - 270.

Przeczytaj także: Dzienniki telewizyjne II 2009

W minionym miesiącu dziennikarze najczęściej poruszali tematy związane z polityką. Działo się tak za sprawa szczytu UE w Brukseli. Przy okazji przyglądania się temu wątkowi dziennikarze komentowali aktualne relacje między prezydentem Lechem Kaczyńskim a premierem Donaldem Tuskiem. Najczęściej obwieszczano ocieplenie stosunków między nimi. Pojawiały się także pojedyncze materiały traktujące o niefortunnej wypowiedzi prezydenta podczas brukselskiego szczytu skierowanej do premiera, kiedy mikrofony były włączone. Dziennikarze z wielką dociekliwością pragnęli dowiedzieć się, kto w opinii prezydenta, jest… naćpany. Prezydent, oczywiście, zaprzeczał, że nie użył takich określeń. Natomiast premier Tusk uznał, że niczego nie słyszał. Problem w tym, że reszta świata tak.

Sporo miejsca zajęły także informacje dotyczące kandydatury Radosława Sikorskiego na szefa NATO. Szczegółowo opisywano każdy ruch w tej sprawie, wszelkie poparcia i dezaprobaty reprezentantów innych państw jak i rodzimych polityków. Z wielką wnikliwością przyjrzano się ponadto kandydatom poszczególnych partii do europarlamentu. Sporo batów zebrało PO za próby zwerbowania polityków niezwiązanych z PO, ale rozpoznawalnych w Polsce. Krytykowano głównie wysuwanie kandydatury Mariana Krzaklewskiego. Oprócz tego serwisy informacyjne dużo miejsca poświęciły sprawie Tomasza Misiaka, byłego posła PO oraz nepotyzmowi Waldemara Pawlaka. Istotne miejsce w relacjach z Wiejskiej zajęła także tzw. lista Chlebowskiego i propozycje premiera dotyczące rozwiązania konfliktu interesów posłów-biznesmenów.

fot. mat. prasowe

Liczba materiałów w podziale na temat oraz programy

Liczba materiałów w podziale na temat oraz programy

W marcu dużo miejsca zajęły także tematy związane z ogłaszaniem wyroków sądowych, prowadzonych procesów, popełnianych przestępstw. Działo się tak głównie za sprawą czterodniowego procesu Josepha Fritzla. Reporterzy zauważyli szybkość z jakim osądzony został „potwór z Amstetten”. Tempo rozwoju wypadków konfrontowano z sytuacją w polskim sądownictwie. Nie obyło się bez wypominania polskiemu wymiarowi sprawiedliwości opieszałości. Z oburzeniem relacjonowano również sprawę Krzysztofa B., okrzykniętego przez media „polskim Fritzlem z Podlasia”. Tematem, który często pojawiał się w mediach był także proces policjantów, strzelających na łódzkich juwenaliach ostrą amunicją do tłumu studentów. Poruszono ponadto temat porwanego przez somalijskich piratów statku. Dziennikarze zainteresowali się także sprawami sądowymi toczonymi przez polityków, m.in. Dorn vs Kaczyński, czy Kaczyński vs Niesiołowski.

Media podejmowały ponadto kwestie związane z gospodarką i ekonomią. Najczęściej wątki te związane były z protestami, strajkami pracowników oraz wzrastającym bezrobociem w Polsce, zwolnieniami w dużych firmach. Pojawiały się także publikacje informujące o podwyżkach cen żywności, rynku pracy, kursach walut, nieuczciwych praktykach banków w związku z umowami kredytowymi. Reportaże na temat kryzysu ekonomicznego pojawiały się także dość często. Twierdzono, że to, co dzieje się aktualnie w Polsce to dopiero początek poważniejszych problemów. Jednak, wraz z umacnianiem się złotego, pojawiały się informacje wygłaszające bardziej optymistyczne prognozy.

Z raportu wynika, że w częstości pojawiania się na naszych ekranach przoduje, podobnie jak w miesiącach poprzednich, partia Jarosława Kaczyńskiego. Być może jest to spowodowane codziennymi konferencjami prasowymi PiS-u, o których wspomina się także w materiałach telewizyjnych. Reprezentanci PiS-u najczęściej pojawiają się na antenie TVN-u. Przedstawiciele PO widoczni są najczęściej także w materiałach „Faktów”.
Przeczytaj także: Dzienniki telewizyjne VI 2009 Dzienniki telewizyjne VI 2009

 

1 2

następna

Wirusy i robaki IV 2009

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: