Dzienniki telewizyjne III 2009
2009-05-05 00:55
Liczba materiałów w podziale na temat oraz programy © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Dzienniki telewizyjne II 2009
W minionym miesiącu dziennikarze najczęściej poruszali tematy związane z polityką. Działo się tak za sprawa szczytu UE w Brukseli. Przy okazji przyglądania się temu wątkowi dziennikarze komentowali aktualne relacje między prezydentem Lechem Kaczyńskim a premierem Donaldem Tuskiem. Najczęściej obwieszczano ocieplenie stosunków między nimi. Pojawiały się także pojedyncze materiały traktujące o niefortunnej wypowiedzi prezydenta podczas brukselskiego szczytu skierowanej do premiera, kiedy mikrofony były włączone. Dziennikarze z wielką dociekliwością pragnęli dowiedzieć się, kto w opinii prezydenta, jest… naćpany. Prezydent, oczywiście, zaprzeczał, że nie użył takich określeń. Natomiast premier Tusk uznał, że niczego nie słyszał. Problem w tym, że reszta świata tak.Sporo miejsca zajęły także informacje dotyczące kandydatury Radosława Sikorskiego na szefa NATO. Szczegółowo opisywano każdy ruch w tej sprawie, wszelkie poparcia i dezaprobaty reprezentantów innych państw jak i rodzimych polityków. Z wielką wnikliwością przyjrzano się ponadto kandydatom poszczególnych partii do europarlamentu. Sporo batów zebrało PO za próby zwerbowania polityków niezwiązanych z PO, ale rozpoznawalnych w Polsce. Krytykowano głównie wysuwanie kandydatury Mariana Krzaklewskiego. Oprócz tego serwisy informacyjne dużo miejsca poświęciły sprawie Tomasza Misiaka, byłego posła PO oraz nepotyzmowi Waldemara Pawlaka. Istotne miejsce w relacjach z Wiejskiej zajęła także tzw. lista Chlebowskiego i propozycje premiera dotyczące rozwiązania konfliktu interesów posłów-biznesmenów.
fot. mat. prasowe
Liczba materiałów w podziale na temat oraz programy
Media podejmowały ponadto kwestie związane z gospodarką i ekonomią. Najczęściej wątki te związane były z protestami, strajkami pracowników oraz wzrastającym bezrobociem w Polsce, zwolnieniami w dużych firmach. Pojawiały się także publikacje informujące o podwyżkach cen żywności, rynku pracy, kursach walut, nieuczciwych praktykach banków w związku z umowami kredytowymi. Reportaże na temat kryzysu ekonomicznego pojawiały się także dość często. Twierdzono, że to, co dzieje się aktualnie w Polsce to dopiero początek poważniejszych problemów. Jednak, wraz z umacnianiem się złotego, pojawiały się informacje wygłaszające bardziej optymistyczne prognozy.
Z raportu wynika, że w częstości pojawiania się na naszych ekranach przoduje, podobnie jak w miesiącach poprzednich, partia Jarosława Kaczyńskiego. Być może jest to spowodowane codziennymi konferencjami prasowymi PiS-u, o których wspomina się także w materiałach telewizyjnych. Reprezentanci PiS-u najczęściej pojawiają się na antenie TVN-u. Przedstawiciele PO widoczni są najczęściej także w materiałach „Faktów”.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl