eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyCeny połączeń telefonii stacjonarnej 2008

Ceny połączeń telefonii stacjonarnej 2008

2009-05-11 12:46

Ceny połączeń telefonii stacjonarnej 2008

Porównanie opłat wliczonych w cenę abonamentu i opłat poza abonamentem za minutę połączenia lokalneg © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił analizę opłat za połączenia lokalne, międzystrefowe i międzynarodowe w telefonii stacjonarnej w 2008 roku.

Przeczytaj także: Ceny połączeń telefonii stacjonarnej 2005-2007

Analiza UKE powstała w celu porównania opłat za połączenia lokalne, międzystrefowe i międzynarodowe w ofertach przedsiębiorców posiadających największy, pod względem liczby abonentów i przychodów, udział w rynkach ww. połączeń dla użytkowników końcowych. Analizę opracowano na podstawie cenników Telekomunikacji Polskiej S.A., Netii S.A., Telefonii Dialog S.A. i Tele2 Polska Sp. z o.o.

Badanie pokazało znaczną rozpiętość cen połączeń lokalnych i międzystrefowych oferowanych w 2008 roku przez poszczególnych operatorów w godzinach szczytu dnia roboczego. Operatorzy konkurowali między sobą pakietami bezpłatnych minut do wykorzystania oraz darmowymi wieczorami i weekendami zawartymi w cenie abonamentu. W 2008 r. niewiele było planów taryfowych, które nie zawierały tego rodzaju zachęt. Jednocześnie, im więcej było takich propozycji w ramach abonamentu, tym wyższa była jego cena lub wyższa opłata za minutę połączenia poza abonamentem.

Biorąc pod uwagę średnią cenę połączeń przedstawionych w cennikach operatorów (po wykorzystaniu abonamentu) świadczonych przez operatorów alternatywnych w ramach usługi WLR, była ona w 2008 r. najczęściej korzystniejsza w porównaniu do cen Telekomunikacji Polskiej. Połączenia lokalne w Telefonii Dialog były o 19% niższe niż w TP, zaś w Tele2 aż o ok. 54%. Połączenia międzystrefowe świadczone przez te spółki były niższe odpowiednio o 0,7% i 22%.

fot. mat. prasowe

Porównanie opłat wliczonych w cenę abonamentu i opłat poza abonamentem za minutę połączenia lokalneg

Porównanie opłat wliczonych w cenę abonamentu i opłat poza abonamentem za minutę połączenia lokalnego w sieci wybranych operatorów telefonii stacjonarnej w 2008 r.

UKE zaznacza, że przy porównaniu cen połączeń bazowano na samych tylko cenach przedstawionych w cennikach operatorów, które w planach z darmowymi minutami pobierane były po wykorzystaniu abonamentu. Jeśli jednak pod uwagę wziąć również abonament i wszystkie możliwe do wykorzystania darmowe minuty połączeń w nim zawarte, faktyczny koszt połączenia będzie niższy. Wyliczona w taki sposób średnia cena połączeń lokalnych realizowanych w sieci operatorów wyniosła 0,18 zł za minutę połączenia i była o ok. 15% niższa niż opłata przedstawiona w cenniku (0,22 zł). W przypadku połączeń międzystrefowych średnia cena połączeń zawartych w abonamencie była o ok. 16% niższa niż średnia opłata poza abonamentem. Analizując średnie ceny połączeń w abonamencie, realizowanych w ramach WLR, UKE zauważył, iż zarówno w przypadku połączeń lokalnych, jak i międzystrefowych, były one o 18% niższe niż analogiczne opłaty za połączenia świadczone we własnej sieci operatora.

fot. mat. prasowe

NajniŜsze ceny za minutę połączenia międzynarodowego realizowane w sieci operatora w roku 2005,

NajniŜsze ceny za minutę połączenia międzynarodowego realizowane w sieci operatora w roku 2005, 2007 i 2008

Cenniki usług połączeń międzynarodowych przewidywały różne opcje taryfowe w zależności od kraju, z którym następowało połączenie. Operatorzy, walcząc o klientów, wprowadzali nowe plany taryfowe proponując w nich coraz niższe ceny. Porównując rok 2008 z rokiem 2005, Telekomunikacja Polska obniżyła opłaty za połączenia średnio o 43%, nie było to jednak wynikiem zmniejszenia opłat w obowiązujących planach taryfowych, a wprowadzeniem nowego planu pod nazwą plan domowy tp 1200. Telefonia Dialog zmniejszyła ceny za ww. połączenia o ok. 55%, a Netia S.A. obniżyła je o 64%.

 

1 2

następna

Wyniki finansowe banków 2008

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: