eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek pracy specjalistów I kw. 2009

Rynek pracy specjalistów I kw. 2009

2009-05-09 09:42

Rynek pracy specjalistów I kw. 2009

Liczba ofert pracy w IV kwartale 2008 i I kwartale 2009 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Liczba ofert pracy opublikowanych w I kwartale nie zmieniła się w stosunku do ostatnich 3 miesięcy 2008 roku. Znacząco wzrosło natomiast zainteresowanie ogłoszeniami wśród kandydatów. Liczba rekrutacji prowadzonych na Mazowszu zmniejszyła się o tysiąc - to najważniejsze wnioski płynące z raportu "Rynek pracy specjalistów w I kwartale 2009 roku", przygotowanego przez konsultantów portalu Pracuj.pl.

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów 2008

Od początku roku zarówno ekonomiści, jak i przedsiębiorcy z zapartym tchem obserwowali, jak zmieniała się sytuacja gospodarcza w kraju. Rynek pracy w tych kryzysowych miesiącach wykazywał dużą dynamikę zmian, choć całkowita liczba ofert pracy zamieszczonych na Pracuj.pl wyniosła 37 151, czyli niemal tyle samo, co w IV kwartale 2008 roku.

Najważniejsze trendy półrocza

Największy spadek w ciągu ostatniego półrocza miał miejsce w grudniu – 36% względem listopada 2008 roku. W styczniu zaobserwowano znaczące „odbicie” – liczba ogłoszeń wzrosła o 40% względem grudnia, w lutym zaś nastąpił lekki spadek zapotrzebowania na nowych pracowników. W marcu sytuacja wróciła niemal do poziomu ze stycznia. Ostatni kwartał zeszłego roku przebiegał pod znakiem spadków, natomiast I kwartał 2009 roku, mimo pewnych wahań, był dosyć stabilny.

fot. mat. prasowe

Liczba ofert pracy w IV kwartale 2008 i I kwartale 2009

Liczba ofert pracy w IV kwartale 2008 i I kwartale 2009

Malejąca liczba ofert pracy przełożyła się odwrotnie proporcjonalnie na popyt ze strony kandydatów. W styczniu 2009 roku zainteresowanie ofertami pracy (mierzone liczbą odsłon stron z ogłoszeniami) było aż o 73% wyższe niż średniomiesięcznie w 2008 roku. W lutym i marcu zainteresowanie było większe odpowiednio o 67% i 64% niż w 2008 roku.

Największe zapotrzebowanie na specjalistów odnotowała branża handel i sprzedaż, na kolejnych miejscach znalazły się natomiast: bankowość i finanse oraz budownictwo i nieruchomości. Oferty pochodzące z tych trzech sektorów stanowiły w sumie prawie 60% wszystkich ogłoszeń zamieszczonych na Pracuj.pl. Tendencja panująca w branżach została potwierdzona również przez zapotrzebowanie na konkretne specjalizacje – w czołówce znaleźli się handlowcy oraz inżynierowie.

Zdecydowanie najłatwiej było znaleźć pracę w województwie mazowieckim, pochodziła stamtąd co piąta oferta pracy, niemal tyle samo miejsc pracy oferowały łącznie województwa dolnośląskie i śląskie. Odsetek ogłoszeń pochodzących z zagranicy wyniósł mniej niż 2%.

Które branże rekrutowały najwięcej?

fot. mat. prasowe

Oferty pracy w I kwartale 2009 roku według branż

Oferty pracy w I kwartale 2009 roku według branż

Z raportu wynika, że w I kwartale branża handel i sprzedaż znalazła się na pierwszym miejscu pod względem liczby oferowanych miejsc pracy - co trzecie ogłoszenie dotyczyło zatrudnienia w tym sektorze. Na kolejnych pozycjach znalazły się branże: finansowa, nieruchomościowa oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie.

Największy wzrost zapotrzebowania na pracowników miał miejsce w branży farmaceutycznej (o 31%), edukacyjnej (o 25%) oraz FMCG (o 11%). Największy spadek liczby ogłoszeń w I kwartale 2009 w porównaniu do IV kwartału 2008 odnotowano w branżach: transport i logistyka, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie.

 

1 2 3

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: