eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłBrak inwestycji w polskie elektrownie

Brak inwestycji w polskie elektrownie

2009-05-08 14:02

Kryzys finansowy utrudnił pozyskiwanie środków na nowe bloki w elektrowniach. Poza brakiem pieniędzy, jest jeszcze wiele innych przeszkód w realizacji nowych inwestycji w polskich elektrowniach. Najważniejsze można podzielić na krajowe i lokalne. Wśród tych pierwszych dominują: niepewność ceny polskiego węgla związaną z międzynarodową ceną w portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) oraz niepewność co do darmowych pozwoleń na emisję CO2 podczas trwania KPRU III w latach 2013 - 20 (możliwość stwarzana przez art. 10 dyrektywy UE).

Przeczytaj także: Branża energetyczna: zmiany nieuniknione

Główną barierą lokalną jest długotrwałość procedur administracyjnych związanych ze zmianami w planach zagospodarowania przestrzennego gminy - mówi Manfred Ersing, członek zarządu, dyrektor ds. rozwoju Elektrowni Rybnik. Firmy, które będą finansowały inwestycje, w większości z kredytów bankowych mogą mieć poważne problemy z pozyskaniem funduszy. Również inwestycje typu project finance będą obarczone dużym ryzykiem z uwagi na nieprzewidywalną sytuację na rynku paliw i energii.

Nasi inwestorzy przeanalizują wszystkie możliwe projekty i, z uwagi na ograniczone środki, zrealizowane zostaną tylko te z najwyższym priorytetem - informuje Ersing. W Elektrowni Rybnik wszystkie uwarunkowania związane z realizacją inwestycji w nowe moce wytwórcze, w tym oczywiście przeszkody, są dobrze rozpoznane, bo jest tu planowana budowa nowego bloku na węgiel kamienny. Ogłoszenie przetargu nastąpi w maju br. Kłopoty te są znane także w grupie Tauron, które planuje budowę kilku nowych bloków, m.in. w elektrowniach Stalowa Wola i Jaworzno III.

Dziś największe problemy związane z rozpoczęciem inwestycji wiążą się oczywiście z pozyskaniem finansowania. Zdobycie środków na inwestycje w energetyce zawsze było dość trudne, np. domykanie finansowania Łagiszy zajęło PKE przeszło dwa lata. Są to bowiem duże, kapitałochłonne i długotrwałe przedsięwzięcia - wyjaśnia Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia.

Piotra Łuba, partner i doradca biznesowy w PricewaterhouseCoopers, twierdzi, że dla inwestorów ważne jest także przekonanie o stabilności regulacji, co, jego zdaniem, zostało dość mocno podważone w grudniu 2008 r. przez URE. Ważne jest również przekonanie o równym traktowaniu inwestorów. Moglibyśmy liczyć na więcej inwestycji greenfield ze strony wielkich firm energetycznych, które jeszcze w Polsce nie zaistniały w obszarze wytwarzania. Aby opłacało się im wejść na nasz rynek, musiałyby być przekonane, że będą tak samo traktowane jak polskie grupy lub firmy już w Polsce działające. A takiego przekonania obecnie nie ma - ocenia Piotra Łuba.

Wśród najważniejszych barier w finansowaniu nowych mocy wytwórczych Krzysztof Rozen, partner, szef zespołu ds. energii i zasobów naturalnych firmy doradczej KPMG, na pierwszym miejscu wymienia dostępność finansowania. Kapitału w bankach jest mniej niż np. rok temu, wobec tego żądają one znacznie wyższego wkładu własnego. Kiedyś można było myśleć o strukturach, gdzie 30 proc. stanowiły środki własne, a 70 proc. środków pochodziło z kredytu. W obecnych warunkach osiągnięcie takich proporcji będzie bardzo trudne. Instytucje finansowe i banki mówią, że powinno być 50:50. Należy się przy tym spodziewać, że kapitał będzie dostępny tylko dla firm o najlepszym ratingu kredytowym.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: