Inflacja IV 2009
2009-05-15 00:05
Przeczytaj także: Inflacja III 2009
Kwiecień br. to kolejny miesiąc, w którym wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,3%). Wyższe koszty związane ze świadczeniem usług spowodowały, że nadal drożały usługi stomatologiczne (o 0,8%) oraz lekarskie (o 0,5%).
Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w ub. miesiącu o 1,4%. Najbardziej podniesiono ceny usług transportowych (o 2,2%), w tym, w następstwie wprowadzenia nowych taryf przewozowych, opłaty za pasażerski transport kolejowy – o 0,8%. Od początku br. notuje się wzrost cen samochodów osobowych, które w kwietniu były o 1,8% droższe niż w poprzednim miesiącu. Nastąpił wzrost cen paliw do prywatnych środków transportu (o 1,1%), w tym benzyn silnikowych – o 1,7%. W związku z nadmiarem podaży w stosunku do zapotrzebowania na rynku wewnętrznym, spadły natomiast ceny gazu ciekłego (o 1,2%).
Opłaty związane z łącznością utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem. Wprowadzenie nowych cen za usługi pocztowe w obrocie krajowym wpłynęło na wzrost cen usług pocztowych (o 1,5%).
Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą wzrosły o 0,4%. Wyższe były ceny w zakresie turystyki zorganizowanej (o 1,5%), w tym za granicą – o 3,0%. Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za gazety i czasopisma (o 0,8%). Na skutek odroczonej reakcji na wcześniejszą deprecjację kursu złotego, utrzymała się obserwowana od lutego br. tendencja wzrostu cen sprzętu audiowizualnego, fotograficznego i informatycznego, który w kwietniu podrożał o 0,2%.
Opłaty dotyczące edukacji były wyższe niż w poprzednim miesiącu o 0,1%.
W kwietniu br. nadal rosły ceny w restauracjach i hotelach (o 0,4%).
Spośród innych towarów i usług, w kwietniu br. podrożały środki do higieny osobistej (o 0,6%), usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (o 0,5%), a także wyroby kosmetyczne i perfumeryjne (o 0,4%). Niższe niż w marcu br. były ceny w zakresie ubezpieczeń (o 1,9%). W wyniku promocji wprowadzanych przez zakłady ubezpieczeń, mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za ubezpieczenia związane z mieszkaniem (o 4,6%). Zmiana kursu złotego wpłynęła na obniżenie opłat za ubezpieczenia związane ze zdrowiem dla osób podróżujących za granicę (o 2,1%).
Przeczytaj także:
Pandemia hamuje konsumpcję i rozpędza inflację
![Pandemia hamuje konsumpcję i rozpędza inflację [© Voyagerix - Fotolia.com] Pandemia hamuje konsumpcję i rozpędza inflację](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wydatki-Polakow/Pandemia-hamuje-konsumpcje-i-rozpedza-inflacje-238985-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl