eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWynagrodzenia inżynierów III 2009

Wynagrodzenia inżynierów III 2009

2009-05-22 13:43

Wynagrodzenia inżynierów III 2009

Wynagrodzenia inżynierów w marcu 2009 roku © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Marzec jest kolejnym miesiącem, w którym średnie wynagrodzenia inżynierów spadają. Spadek ten wyniósł niespełna 1-procent (-0,6%), w porównaniu z 1,3-procentowym spadkiem w miesiącu ubiegłym. Średnie miesięczne wynagrodzenie w marcu wyniosło 4 900 PLN. Tak wynika z Miesięcznego Raportu Płacowego opracowanego przez analityków z Banku Danych o Inżynierach.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia inżynierów II 2009

"Średnia arytmetyczna jest podstawowym i najbardziej zrozumiałym parametrem. Jednakże szczególną uwagę należy zwrócić na znaczenie poszczególnych pozycyjnych miar statystycznych, takich jak decyle, kwartyle lub mediana. W przypadku analiz wynagrodzeń, ale nie tylko, to one najlepiej opisują rozkład poziomów wynagrodzeń" – sugeruje Anna Strożek, Straszy Specjalista ds. Analiz w Banku Danych o Inżynierach.

Zestawienie opracowane na podstawie danych zebranych przez BDI, pokazuje jak kształtowały się wynagrodzenia inżynierów na poszczególnych poziomach w marcu 2009. Wszystkie osoby, których wynagrodzenia zostały przeanalizowane przez analityków BDI, posiadają wykształcenie minimum inżynierskie.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia inżynierów w marcu 2009 roku

Wynagrodzenia inżynierów w marcu 2009 roku

Różnica wystąpiła już między średnią a medianą. Jak widać w badaniu brały udział osoby zarabiające zarówno poniżej 2 300 PLN jak i powyżej 8 000 PLN. „Średnia w tym przypadku jest mało miarodajną wartością, ale trudno nie wierzyć w nic” – komentuje Anna Strożek.

Mediana (MED) to kwota wynagrodzenia dzieląca analizowaną populację na dwie równe liczbowo grupy. Wskaźnik MED spadł w marcu o 2,4%, tak wynika z marcowego raportu BDI. Podobny spadek wystąpił w przypadku pierwszego decyla (1DEC) czyli kwoty, poniżej której znajduje się 10% spośród analizowanych inżynierów. Najmniejsze wahania wystąpiły na poziomie górnego kwartyla (GKW). Kwota wynagrodzenia, powyżej której znajduje się 25% spośród analizowanych inżynierów obniżyła się o 1,7%. Bez zmian pozostała natomiast granica, którą wyznacza dziewiąty decyl (9DEC). Powyżej tej wartości znajduje się 10% spośród analizowanych inżynierów. Podobnie dolny kwartyl (DKW) czyli poziom płac, poniżej których znajduje się 25% spośród analizowanych inżynierów został na tym samym poziomie co w lutym.

Różnice między tymi wartościami powodowane są zmiennymi parametrami objętymi analizą takimi jak: wiek/doświadczenie pracowników, branża firmy, region/lokalizacja stanowiska pracy, poziom zarządzania, specjalność stanowiska, pion/dział w firmie, wielkość firmy, wykształcenie, znajomość języków, etc.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia w zależności od wieku i płci (marzec 2009)

Wynagrodzenia w zależności od wieku i płci (marzec 2009)

Dane, które BDI prezentuje w Miesięcznym Raporcie Płacowym – Wynagrodzenia Inżynierów dotyczą głównie młodych ludzi (w marcu 84,2% osób biorących udział w analizie miało nie więcej niż 35 lat, w tym 69% nie skończyło jeszcze 30 lat).

Największy spadek płac, w porównaniu z miesiącem ubiegłym, odnotowano w grupie osób w wieku 56-60 lat (-13,3%). Osoby te stanowią 1,2% spośród analizowanej populacji inżynierów. Największy wzrost płac wystąpił natomiast wśród osób w wieku 36-40 lat (+5,6%) oraz 46-50 lat (+5,9%). Osoby te stanowią 2,9% analizowanej grupy inżynierów.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: