Rynek magazynowy i biurowy I kw. 2009
2009-05-25 00:10
Najwyższe czynsze za pow. magazynowe i najwyższe stopy zwrotu (marzec 2009) © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek magazynowy II kw. 2009
POLSKI RYNEK MAGAZYNOWYCushman & Wakefield podaje, że dzięki zwiększonej ilości oferowanej powierzchni, poziom czynszów się ustabilizował, a w drugorzędnych lokalizacjach nawet obniżył. Jednak zachowawcza postawa deweloperów i najemców nie znalazła potwierdzenia w poziomie dynamiki produkcji przemysłowej, który okazał się zdecydowanie lepszy niż oczekiwano (-2% w marcu r/r wobec szacowanych -4,8%).
Trendy w podaży
W I kw. 2009 zanotowano w Polsce rekordową podaż nowej powierzchni – do użytku oddano ponad 491 000 mkw. Kumulacja podaży spowodowana jest przede wszystkim tym, że decyzje o budowie dostarczanych obecnie na rynek obiektów podejmowane były w połowie 2008 roku, czyli w momencie gdy notowano rekordowy popyt na powierzchnie magazynowe. Obecnie natomiast w związku z trudną sytuacją na globalnych rynkach finansowych, deweloperzy dążą do minimalizacji ryzyka i ograniczania zaangażowania kapitałowego, na skutek czego odsuwają w czasie planowane inwestycje spekulacyjne,skupiając się na dokończeniu już rozpoczętych projektów oraz realizacji inwestycji przeznaczonych dla określonych najemców (built-to-suit).
fot. mat. prasowe
Najwyższe czynsze za pow. magazynowe i najwyższe stopy zwrotu (marzec 2009)
W I kw. 2009 wolumen transakcji wyniósł 134 000 m.kw, co stanowi spadek o 68% w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego. W strukturze popytu dominowały nowe umowy (65%). Warszawa zanotowała 20% udział w wolumenie najmu, podczas gdy region Górnego Śląska zdominował rynek (51% wolumenu transakcji) ze względu na wielkość zawartych umów. Choć na większości rynków najlepsze czynsze utrzymały się na poziomie z końca 2008, w drugorzędnych lokalizacjach zauważalna była tendencja do pogłębiania się różnic między czynszami ofertowymi a transakcyjnymi.
Prognoza
Z raportu wynika, że aktualnie w budowie pozostaje 518 000 mkw. magazynów, które wejdą na rynek w 2009 roku. Dalsze plany inwestycyjne deweloperów zostały istotnie ograniczone. Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe w Polsce wciąż oceniane jest wysoko, pomimo dostrzegalnego obecnie spadku popytu. Ze względu na dużą dostępność powierzchni, w krótkim terminie spodziewany jest wzrost wolumenu transakcji oraz delikatna korekta czynszów. W średnim terminie natomiast drastyczne ograniczenie podaży może skutkować odwróceniem obecnego trendu.
POLSKI RYNEK NIERUCHOMOŚCI BIUROWYCH
Cushman & Wakefield poinformował, że polski rynek biurowy długo pozostawał odporny na globalny kryzys finansowy, jednakże w I kw. 2009 dały się zauważyć pierwsze oznaki spowolnienia. Spadek popytu oraz problemy dotyczące finansowania nowych projektów, zaowocowały wstrzymaniem wielu planowanych procesów inwestycyjnych. Jednocześnie na rynku zaczęła wzrastać ilość biur oferowanych do podnajmu przez najemców redukujących swoje potrzeby powierzchniowe i szukających oszczędności. W rezultacie, w perspektywie krótkoterminowej, eksperci zaczęli obserwować wzrost współczynnika powierzchni niewynajętej oraz spadek poziomu czynszów.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl