eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeProgram Operacyjny Kapitał Ludzki - błędy aplikacyjne

Program Operacyjny Kapitał Ludzki - błędy aplikacyjne

2009-05-27 13:48

System realizacji oraz zasady dokonywania wyboru projektów to dokumenty przedstawiające zbiór zasad dotyczących udzielania dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Znajomość wymienionych wytycznych jest niezbędna w procesie ubiegania się o dofinansowanie. Powyższe dokumenty przedstawiają w sposób szczegółowy zestaw kryteriów używanych w procesie oceny projektów.

Przeczytaj także: PO Kapitał Ludzki: mało elastyczne innowacje

Dobre planowanie

Otóż każdy wniosek, który wpłynął w odpowiedzi na konkurs, w terminie określonym przez Instytucję Ogłaszającą Konkurs (IOK), najpierw podlega ocenie formalnej. Ocena ta składa się z dwóch etapów, podczas których następuje sprawdzenie, czy wniosek spełnia ogólne kryteria formalne oraz kryteria dostępu (w zakresie wskazanym przez IOK w dokumentacji konkursowej). IOK określa w dokumentacji konkursowej, weryfikacja których kryteriów dostępu następuje na etapie oceny formalnej, a których na etapie oceny merytorycznej. Wniosek, który spełnia kryteria dostępu weryfikowane na etapie oceny formalnej i jednocześnie wszystkie kryteria formalne, przekazywany jest do oceny merytorycznej. W drugim etapie oceny wniosku - ocenie merytorycznej, przeprowadzana jest analiza wniosku w oparciu o kryteria dostępu (w przypadku, jeśli IOK założyła w dokumentacji konkursowej ocenę kryteriów dostępu na etapie oceny merytorycznej), kryteria horyzontalne (czy jest zgodny z założeniami PO KL), ogólne kryteria merytoryczne (czy projekt jest dobrze uzasadniony) oraz kryteria strategiczne (czy spełnia dodatkowe warunki, premiowane w danym województwie).

W przeciwieństwie do kryteriów dostępu, kryteria strategiczne mogą, ale nie muszą być spełnione, aby projekt mógł uzyskać pozytywną ocenę merytoryczną. Jednakże spełnienie wszystkich wymienionych kryteriów, w tym w szczególności strategicznych, zwiększa szanse danego projektu na uzyskanie dofinansowania. W związku z powyższym, jak należy prawidłowo zaplanować wniosek, aby miał on realne szanse na dofinansowanie? Warunkiem jest przede wszystkim skoncentrowanie się na precyzyjnym planowaniu i budowaniu projektu, zaś wypełnienie samego wniosku o dofinansowanie zgodnie z wytycznymi i instrukcją wypełniania wniosku powinno być ostatnim etapem konstrukcji projektu. To właśnie brak etapu szczegółowego planowania projektu rzutuje na dalsze nieścisłości w samym wniosku, które często są powodem odrzucenia wniosku już na wstępie. Najczęściej popełniane błędy przez wnioskodawców we wniosku o dofinansowanie realizacji projektu, złożonym w odpowiedzi na ogłoszone konkursy podzielić można na błędy formalne oraz błędy merytoryczne.

Błędy formalne i merytoryczne

Jak podają Instytucje Ogłaszające Konkurs (IOK) do najczęstszych błędów na etapie oceny formalnej należą m.in. brak wymaganych podpisów osób upoważnionych (wskazanych w pkt. 2.6 wniosku) oraz pieczęci instytucjonalnej wnioskodawcy w pkt. V wniosku "Oświadczenie", brak drugiego egzemplarza wniosku o dofinansowanie, niezłożenie wraz z wnioskiem dwóch egzemplarzy wymaganych załączników lub niepoprawne potwierdzanie ich "za zgodność z oryginałem", błędnie określona grupa docelowa, niezgodność sum kontrolnych wersji papierowej wniosku z wersją elektroniczną, niewypełnienie w szczegółowym budżecie projektu pola "uzasadnienie kosztów" - wymaganego w przypadku występowania w projekcie kosztów pośrednich lub cross-financingu, niezgodność okresu realizacji projektu z warunkami konkursu określonymi w tym zakresie w dokumentacji konkursowej. Ponadto do błędów, które dyskwalifikują projekt już na etapie oceny formalnej należą również takie braki formalne, jak np. brak lub niewłaściwy numeru konkursu, niekompletnie wypełniony wniosek, sporządzenie wniosku na niewłaściwym formularzu, brak lub nie dająca się odczytać elektroniczna wersja wniosku (plik XML), brak wypełnionego harmonogramu realizacji projektu.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: