Koniunktura przemysłowa V 2009
2009-05-26 00:26
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IV 2009
Mimo przewidywanego w najbliższych trzech miesiącach nieznacznego wzrostu portfela zamówień i produkcji w przetwórstwie przemysłowym, przedsiębiorcy nie sygnalizują możliwości poprawy sytuacji finansowej,Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w maju gorsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat, ale mniej pesymistyczne niż w kwietniu. Jest to spowodowane poprawą nadal negatywnych, ocen bieżącego i przyszłego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej badanych przedsiębiorstw.
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w maju oceniany jest na nieznacznie dodatnim poziomie, lepiej niż w kwietniu, jednak znacznie mniej optymistycznie niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Na opinie przedsiębiorców wpływają lepsze, choć nadal negatywne oceny dotyczące bieżącej i przyszłej sprzedaży oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw.
W maju w większości badanych grup przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest lepiej niż w poprzednim miesiącu. Najbardziej optymistyczne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa, choć są one znacznie gorsze od zgłaszanych w maju ubiegłego roku. Najbardziej negatywne opinie, również gorsze od zgłaszanych w analogicznym miesiącu przed rokiem, choć lepsze niż w kwietniu br., formułują jednostki z sekcji transport i gospodarka magazynowa.
1. Przetwórstwo przemysłowe
W maju ogólny klimat koniunktury jest oceniany negatywnie, choć lepiej niż w kwietniu (minus 5 wobec minus 8). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie – 23% (przed miesiącem odpowiednio 17% i 25%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Oceny bieżącego portfela zamówień są mniej pesymistyczne od notowanych w ubiegłym miesiącu, na co wpływa spowolnienie spadku zarówno krajowego jak i zagranicznego portfela zamówień. Bieżąca produkcja jest ograniczana w nieco mniejszym stopniu niż w kwietniu. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Należności od kontrahentów są ściągane terminowo, co powoduje, że w niewielkim stopniu zmniejszają się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. W najbliższych trzech miesiącach przewiduje się nieznaczny wzrost portfela zamówień i produkcji. Mimo to utrzymują się pesymistyczne prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Planowane jest zmniejszenie zatrudnienia, choć nieco mniej znaczące niż prognozowano w kwietniu. Przewidywany jest niewielki spadek cen.
Negatywne oceny klimatu koniunktury, choć nieznacznie lepsze niż w kwietniu, dotyczą przedsiębiorstw wszystkich klas wielkości, w większym stopniu jednostek małych i średnich niż dużych. We wszystkich trzech klasach przedsiębiorstw odnotowano w maju mniejsze ograniczenie portfela zamówień, a w konsekwencji i produkcji. Brak opóźnień w płatnościach należności powoduje, że zarówno w przedsiębiorstwach małych i średnich jak i dużych zmniejszają się trudności w terminowym rozliczaniu zobowiązań. Odmiennie natomiast formułowane są oceny dotyczące przyszłego portfela zamówień i produkcji: nadal są one negatywne w przedsiębiorstwach małych, podczas gdy w średnich i dużych poprawiły się w stosunku do ubiegłego miesiąca i kształtują się na poziomie dodatnim. W konsekwencji w najbliższych miesiącach przedsiębiorstwa średnie i duże mogą spłacać swe zobowiązania z mniejszymi opóźnieniami aniżeli przedsiębiorstwa małe.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl