Klastry i parki technologiczne - źródła innowacji
2009-05-26 14:14
Przeczytaj także: Parki technologiczne w Polsce
Fundacja z prawnego punktu widzenia jest ona szczególnego rodzaju wyodrębnioną masą majątkową, ustanowioną dla realizacji celów społecznie użytecznych, mającą osobowość prawną i organy. Fundator musi złożyć oświadczenie (w formie aktu notarialnego - chyba że ustanowienie fundacji ma miejsce w testamencie) o ustanowieniu fundacji (powinien obejmować cel i składniki majątkowe przeznaczone na jego realizację; cel musi być zgodny z celami klastra). Przepisy wspominają o fundatorze, a nie fundatorach - klaster tymczasem jest grupą przedsiębiorców, a nie jednym przedsiębiorcą. W związku z powyższym można podjąć próbę budowy klastra przez zawarcie umów już z istniejącą fundacją, których stronami byliby kolejni zainteresowani przedsiębiorcy; można też zaryzykować rozwiązanie, w którym fundatorów będzie kilku. Fundator ustala statut fundacji. Wpisanie fundacji do rejestru - aby dokonać wpisu do sądu rejonowego, musi wpłynąć wniosek w tej sprawie (urzędowy formularz KRS); do wniosku można dołączyć oświadczenie fundatora wskazujące ministra właściwego do sprawowania nadzoru nad fundacją.
Spółka z o.o. - procedurę powołania regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych. W tej formie przedsiębiorcy mają status wspólników. Po dokonaniu pierwszych formalności mogą rozpocząć działalność. Powołując spółkę, należy: zawrzeć umowę spółki, wnieść wkłady na pokrycie całego kapitału zakładowego, powołać organy spółki, czyli zarząd, a jeżeli wymaga tego umowa - także radę nadzorczą lub komisję rewizyjną. Wymagana jest rejestracja w KRS i dopełnienie zwykłych formalności związanych z podjęciem działalności gospodarczej. Spółka posiada większą przejrzystość działania niż stowarzyszenie, jest bardziej wiarygodna dla kontrahentów i bezpieczniejsza dla udziałowców (nie odpowiadają całym swoim majątkiem tak jak w stowarzyszeniu. Wadą są wysokie koszty utworzenia i zarządzania.
Bycie członkiem klastra pozwala firmie powiększyć albo przebudować posiadany zestaw zasobów, umiejętności i kompetencji lub poprawić jakość posiadanych aktywów. Przekłada się także bezpośrednio na zachowanie się przedsiębiorstwa na rynku, które nie tylko rywalizuje, ale poszukuje również pól współpracy z konkurentami, dostawcami, klientami czy podmiotami ze sfery otoczenia biznesu.
Inne korzyści wynikające ze stosowania klastrów to:
- w krótkim okresie: zdobycie niskim kosztem informacji o otoczeniu segmentu, inwentaryzacja możliwości, nowe miejsce spotkań,
- w średnim okresie: wspólna marka, wspólny marketing (pozyskiwanie nowych klientów, rynków, reklama), wspólne projekty, nowe możliwości biznesowe, zmiana nastawienia władz publicznych - lobbing, tańsze i szybsze dostawy w ramach grupy (niższe koszty działania), możliwość wspólnych przedsięwzięć, pracy w sieciach z dużą liczbą firm (kojarzenie partnerów, integracja branży, inicjatywy międzysektorowe), szybszy i łatwiejszy dostęp do specjalistycznych danych,
- w długim okresie: wzrost atrakcyjności całego sektora, doskonalenie się usługodawców, specjalizacja (wyspecjalizowana siła robocza oraz wyższa produktywność), dostęp do wyspecjalizowanych zasobów, wspólne projekty B+R, nowe możliwości biznesowe poprzez specjalizację, transfer technologii i innowacji - uczenie się (przepływ informacji, innowacji, nowości technicznych), niższy koszt, wyższa jakość (podniesienie zdolności inwestycyjnych), wspólna wizja, planowanie (włączanie się w globalne sieci współpracy).
Przeczytaj także:
Parki przemysłowe i technologiczne
![Parki przemysłowe i technologiczne [© Minerva Studio - Fotolia.com] Parki przemysłowe i technologiczne](https://s3.egospodarka.pl/grafika/parki-technologiczne/Parki-przemyslowe-i-technologiczne-iG7AEZ.jpg)
oprac. : Wydawnictwo C.H. Beck