Klastry i parki technologiczne - źródła innowacji
2009-05-26 14:14
Przeczytaj także: Parki technologiczne w Polsce
Korzyści związane z tworzeniem i funkcjonowaniem parków technologicznych są następujące:
- Niskie koszty działalności gospodarczej,
- Ulgi w podatkach,
- Doradztwo biznesowe,
- Transfer technologii,
- Doradztwo i konsulting, infrastruktura i dostęp do wspólnych urządzeń serwisowych oraz pomoc finansowa i pośrednictwo kredytowe (oferta dla MŚP),
- Współpraca z placówkami naukowymi (szkolenia, seminaria i konferencje, ścisła współpraca z uczelnianymi komórkami transferu technologii, wspólna realizacja projektów,organizacja praktyk studenckich),
- Organizacja szkoleń, seminariów i konferencji (wymiana wiedzy i doświadczeń),
- Ścisła współpraca z uczelnianymi komórkami transferu technologii (CTT, Rzecznik Patentowy itp.),
- Wspólna realizacja projektów do funduszy europejskich,
- Dostęp do laboratoriów dla firm, wynajmowanie firmom niezbędnego sprzętu,
- Prowadzenie inkubatorów dla nowo powstających firm.
Przykład: Wrocławski Park Technologiczny (WPT)
WPT spełnia funkcję ośrodka innowacyjnego, w którym działają dynamicznie rozwijające się firmy z dużym zapleczem badawczym. Ośrodek ten stanowi miejsce wymiany informacji oraz pozyskiwania wiedzy. Celem funkcjonowania WPT jest wykreowanie środowiska, w którym firmy innowacyjne będą mogły wchodzić w interakcje zarówno między sobą, jak i ze środowiskiem naukowo-badawczym (WPT współpracuje z uczelniami-akcjonariuszami Parku: Politechniką Wrocławską, Uniwersytetem Wrocławskim, Uniwersytetem Przyrodniczym). Wrocławski Park Technologiczny ułatwia kontakty przedsiębiorstw z uczelniami wyższymi oraz laboratoriami, co usprawnia przepływ wiedzy między sferą nauki i gospodarki oraz umożliwić stworzenie platformy wzajemnej współpracy między tymi sferami.
Funkcjonowanie Parku ułatwia nowym przedsiębiorstwom zaistnienie na rynku, istniejącym zaś zapewnia możliwość dalszego rozwoju. Lokalizacja na terenie WPT S.A. ma pomóc w ulepszaniu przez przedsiębiorstwa oferty technologicznej oraz służyć promocji przedsiębiorstw i ich produktów. WPT spełnia funkcję ośrodka innowacyjnego, miejsca, w którym działają dynamicznie rozwijające się firmy z dużym zapleczem badawczym. Jest to również pole wymiany informacji oraz pozyskiwania wiedzy. Efektem funkcjonowania WPT jest utworzenie dużej liczby nowych miejsc pracy, poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej, rozwój przedsiębiorstw, a także aktywizacja sektora badawczo-rozwojowego. W ramach WPT prowadzony jest również Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości (DAIP). Firmy ulokowane w DAIP mogą skorzystać na preferencyjnych warunkach ze sprzętu laboratoryjnego, obsługi organizacyjnej, doradztwa, opieki naukowej i biznesowej. Ponadto mogą nawiązywać współpracę oraz korzystać z doświadczania istniejących, innowacyjnych firm ulokowanych w Parku.
fot. mat. prasowe
Więcej przydatnych informacji o zarządzaniu wiedzą w firmie, a także metodologię, wyniki oraz wnioski z kompleksowego badania potencjału wiedzy i zdolności uczenia się przeprowadzonego w polskich firmach znajdziesz w książce "Doskonalenie struktur organizacyjnych przedsiębiorstw w gospodarce opartej na wiedzy" pod redakcją naukową Adama Stabryły (Wydawnictwo C.H. Beck, 2009). Książkę znajdziesz w księgarni www.ksiegarnia.beck.pl - wejdź na tę stronę i wpisz w pole wyszukiwarki tytuł. Wykorzystanie za zgodą Wydawcy.
Przeczytaj także:
Parki przemysłowe i technologiczne
oprac. : Wydawnictwo C.H. Beck