Rynek mieszkaniowy i hotelowy I kw. 2009
2009-05-29 13:38
Przeczytaj także: 5 braków w programie mieszkaniowym "Pierwsze klucze"
Prognoza 2009
Zdaniem ekspertów Cushman & Wakefield krótkie ożywienie, jakie można było zaobserwować na rynku w 1 kw. 2009 r. należy traktować raczej jako zjawisko okresowe ze względu na wciąż niepewną sytuację na polskim rynku nieruchomości, rynku hipotecznym oraz rynku pracy jak również niepewne warunki gospodarcze, które mają decydujący wpływ na oczekiwania konsumentów oraz podejmowane przez nich decyzje. W związku z tym nie należy raczej oczekiwać szybkiego powrotu do „zdrowego” popytu.
Wprowadzenie programu „Rodzina na swoim“ wspierającego budownictwo mieszkaniowe z niższego segmentu oraz powrót na rynek transakcji portfelowych po preferencyjnych cenach miały wpływ na obniżenie się cen, co w efekcie może nadal pobudzać proces sprzedaży. W strukturze sprzedaży przeważać będą lokale tańsze.
Z raportu wynika, że na rynku utrzyma się tendencja spadkowa cen, jednak raczej umiarkowana. Oczekuje się, że ceny transakcyjne będą podlegały większym wahaniom niż ceny ofertowe.
POLSKI RYNEK NIERUCHOMOŚCI HOTELOWYCH
Pozytywne perspektywy rozwoju sektora hotelowego w Polsce dostrzegają deweloperzy/inwestorzy, którzy coraz częściej rozpatrują możliwość zmiany przeznaczenia inwestycji planowanych bądź rozpoczętych z funkcji mieszkaniowych lub biurowych na hotelową. Zdaniem ekspertów wynika to z rosnącej świadomości, że rynek nieruchomości hotelowych w Polsce pozostaje wciąż niedoinwestowany i dobry projekt hotelowy w odpowiedniej lokalizacji może być w dłuższym okresie stabilną inwestycją, dywersyfikującą ryzyko z innych przedsięwzięć.
Raport podaje, iż ciekawym zjawiskiem jest również rozwój koncepcji condo-hoteli, zwłaszcza obecnie, kiedy największym problemem na rynku nieruchomości jest finansowanie inwestycji. Odpowiednia lokalizacja (na ogół popularna miejscowość turystyczna w akceptowalnej odległości od głównych centrów biznesowych) i jakość projektu oraz dobry marketing pozwalają zdobyć środki niezbędne do finansowania inwestycji od indywidualnych inwestorów nabywających poszczególne apartamenty.
Podaż
Na rynku nieruchomości hotelowych Cushman & Wakefield zaobserwował spowolnienie inwestycji ze względu na zaostrzone zasady dot. finansowania projektów dyktowane przez banki (m.in.: wysoki wkład własny, studium opłacalności, umowa operatorska lub najchętniej rzadko oferowana przez operatorów umowa dzierżawy). W związku z powyższym w latach 2009-2011 oddanych będzie mniej obiektów niż zakładano jeszcze rok temu, podaż ich, choć mniejsza, będzie jednak sukcesywnie rosła. W pierwszym kwartale 2009 otwarty został Hotel De Silva Express Katowice Airport przy lotnisku w Pyrzowicach, co potwierdza trend planowania i budowy hoteli przy głównych węzłach komunikacyjno-transportowych w największych miastach Polski. Również międzynarodowe sieci hotelowe potwierdzają swoje zainteresowanie tak zlokalizowanymi inwestycjami.
Przeczytaj także:
Ceny mieszkań niedużo wyższe niż rok temu. Jak długo?
![Ceny mieszkań niedużo wyższe niż rok temu. Jak długo? [© Freepik] Ceny mieszkań niedużo wyższe niż rok temu. Jak długo?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-mieszkaniowy/Ceny-mieszkan-nieduzo-wyzsze-niz-rok-temu-Jak-dlugo-266216-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl