eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRemonty - czarne prognozy

Remonty - czarne prognozy

2004-02-03 00:01

Remonty - czarne prognozy

© fot. mat. prasowe

Wyniki raportu instytutu GfK Polonia pokazują, że w 2004 roku można spodziewać się załamania na rynku materiałów remontowo-budowlanych. Z przeanalizowanych deklaracji respondentów dotyczących planów zakupowych wynika, że dla niektórych produktów do 50% spadł odsetek osób chcących dokonać ich zakupu w przyszłym roku.

Przeczytaj także: Artykuły remontowo-budowlane w Internecie

Z raportu wynika, że wyraźny kryzys dotknienie zarówno produktów pochodzących z branży materiałów remontowo-dekoracyjnych (wyposażenia mieszkań) jak i z branży "ciężkich" (kubaturowych) materiałów budowlanych.

fot. mat. prasowe


Największy spadek odnotowano w odniesieniu do armatur, czyli baterii kranowych – o 50% oraz farb ściennych – o 45%. Zakupy gospodarstw domowych skurczą się także: o jedną trzecią dla takich produktów jak ceramika sanitarna, płyty gipsowo-kartonowe, stolarka drzwiowa oraz materiały do wznoszenia ścian, a o jedną czwartą dla płytek ceramicznych oraz stolarki okiennej.

Zaistniała sytuacja jest głównie wynikiem wzmożonych zakupów gospodarstw domowych w drugiej połowie 2003 roku (szczególnie w 4 kwartale). Największe redukcje w planach zakupowych wystąpiły w grupie gospodarstw o najwyższych dochodach. Gospodarstwa te w większości nabyły materiały do końca 2003 roku. Wzmożone zakupy były spowodowane mylnym przekonaniem większości gospodarstw domowych, iż ulgę remontową można rozliczać jedynie do końca 2003 roku. Co więcej przekonanie to skutecznie podsycały sieci dystrybucji materiałów budowlanych (np. hipermarkety) wprowadzając pod koniec roku atrakcyjne promocje oraz zakupy z odroczonymi terminami płatności aż na wiosnę 2004 rok.

Skala zmian jest bardzo duża. Niepokojące jest także to, iż spadki dotyczą wszystkich kategorii produktów, zarówno tych typowo remontowych, jak i typowo budowlanych. Powyższe wyniki pokazują, iż dla producentów materiałów budowlanych, głównie producentów koncentrujących się na sprzedaży na rynek klientów indywidualnych, rok 2004 może być jednym z najcięższych, a perspektywa nałożenia na materiały budowlane 22% podatku VAT jeszcze pogłębi te tendencje.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w tego typu badaniach bardzo często wyniki uzyskane w pytaniach o przyszłe zakupy przewyższają wskazania dla realnie zrealizowanych zakupów. Dzieje się tak głównie ze względu na pewnego rodzaju "życzeniowość" deklaracji respondentów - większość z nich chciałby mieć określone produkty, ale kwestia rzeczywistych możliwości sfinansowania zakupu jest często niewykonalna. Tym razem mamy do czynienia z sytuacją odwrotną - plany zakupowe są wyraźnie niższe niż zrealizowane zakupy w ubiegłym roku.

Raport "Zakupy i plany remontowe w gospodarstwach domowych w Polsce" zrealizowany w dniach 11-16 grudnia 2003 r. na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie 944 gospodarstw domowych.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Dwa lata na szczycie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: