Budżet domowy 2008
2009-06-02 13:25
Przeczytaj także: Budżet domowy 2007
W 2008 r. nastąpił dalszy spadek odsetka gospodarstw domowych wyposażonych w sprzęt audiowizualny tzw. starej generacji, tj. magnetowidy, odtwarzacze wideo. Odnotowano natomiast bardzo wysoką dynamikę wzrostu wyposażenia gospodarstw domowych w odtwarzacze DVD i MP3. Wyposażenie w te urządzenia deklarowało odpowiednio 47,7% oraz 27,5% gospodarstw domowych ogółem, przy czym najczęściej były to gospodarstwa pracujących na własny rachunek oraz gospodarstwa pracowników.
W sprzęt audiowizualny i multimedialny najlepiej wyposażone były gospodarstwa domowe pracujących na własny rachunek oraz pracowników, natomiast najwyższą pod tym względem dynamiką charakteryzowały się gospodarstwa rolników oraz emerytów i rencistów.
Wśród sprzętu AGD relatywnie wysoką dynamiką charakteryzowało się wyposażenie gospodarstw domowych w zmywarkę do naczyń (o 28,5%). Pomimo wysokiej dynamiki posiada ją zaledwie 9,6% ogółu gospodarstw, a najlepiej wyposażone w zmywarkę są gospodarstwa pracujących na własny rachunek (29,6%).
Kuchenkę mikrofalową posiadało 46,1% gospodarstw domowych, przy czym najwyższe wskaźniki wyposażenia charakteryzowały gospodarstwa pracujących na własny rachunek (68,4%) oraz gospodarstwa pracowników (55,8%).
Coraz częściej gospodarstwa domowe zakupują pojazdy jednośladowe tj. motocykle, skutery czy motorowery – w 2008 roku w stosunku do 2007 r. zanotowano wzrost o 23,2%.
W dalszym ciągu obserwuje się spadek wyposażenia gospodarstw domowych w pralki i wirówki elektryczne (spadek o 13,6%). Wzrosło natomiast nieznacznie wyposażenie gospodarstw domowych w pralki automatyczne (o 2,4%).
Gospodarstwa domowe z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz łódzkiego są słabiej wyposażone w dobra trwałego użytku niż gospodarstwa z pozostałych województw. Przykładowo zróżnicowanie pomiędzy województwami w wyposażeniu gospodarstw domowych w komputery waha się w granicach od 49,7% w woj. świętokrzyskim ( w tym z dostępem do Internetu 32,5%) do 62,2% w woj. pomorskim (z dostępem do Internetu – 53,0%).
Pomimo znacznie wyższej dynamiki wzrostu wyposażenia w dobra trwałego użytkowania gospodarstw domowych zamieszkujących wieś niż gospodarstw miejskich to nadal gospodarstwa domowe zamieszkujące miasto są lepiej wyposażone od gospodarstw domowych wiejskich. Dynamika wyposażenia w komputer z dostępem do Internetu na wsi wyniosła 143,7%, zaś w mieście 119,6%, natomiast wyposażenie kształtowało się na poziomie 33,6% wobec 51,5%. Wyjątek stanowią takie dobra jak rowery, pojazdy jednośladowe oraz samochody osobowe.
Gospodarstwa domowe z dziećmi na utrzymaniu, a zwłaszcza rodziny pełne są zdecydowanie lepiej wyposażone w podstawowe przedmioty trwałego użytkowania niż gospodarstwa bez dzieci na utrzymaniu.
Gospodarstwa domowe bez osób niepełnosprawnych w składzie gospodarstwa domowego są natomiast lepiej wyposażone w przedmioty trwałego użytkowania (zwłaszcza w przedmioty „nowej generacji”) niż gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi.
Zasięg ubóstwa materialnego w Polsce w 2008 r. przy zastosowaniu różnych granic ubóstwa
Z wstępnej analizy danych pochodzących z badania budżetów gospodarstw domowych za rok 2008 wynika, że we wszystkich grupach społeczno-ekonomicznych gospodarstw domowych nastąpił wzrost zarówno dochodów jak i wydatków realnych. Utrzymała się obserwowana od 2006 r. pozytywna tendencja wskazująca na stopniowe ograniczanie rozmiarów ubóstwa skrajnego w Polsce.
Przeczytaj także:
Budżet domowy 2012
![Budżet domowy 2012 [© arrakasta - Fotolia.com] Budżet domowy 2012](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/gospodarstwa-domowe/Budzet-domowy-2012-119257-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
gospodarstwa domowe, warunki życia Polaków, sytuacja materialna gospodarstw domowych