Branża metalowa: spada ilość konsolidacji
2009-06-08 14:15
Przeczytaj także: Polski przemysł: branża metalowa apeluje o pomoc
Raport „Consolidation wave: Global metals outlook” wskazuje, że niezależnie od terminu, normalizacja poziomu tego typu transakcji w branży metalowej na skalę globalną będzie zależeć od dwóch czynników. Po pierwsze, by dokonywać znaczących zakupów, centra usług i inni klienci muszą mieć odpowiednie zdolności finansowe oraz dysponować prognozami popytu. Po drugie zaś, huty muszą odpowiednio zarządzać produkcją w odpowiedzi na zapotrzebowanie i w celu odpowiedniego kształtowania cen.
„Sytuacja na rynku odbija się bardzo mocno na rentowności polskich producentów stali. Z jednej strony spadająca wielkość zamówień oraz spadające ceny ograniczają możliwość wzrostu przychodów ze sprzedaży. Z drugiej, huty stanęły wobec braku możliwości obniżenia lub nawet wzrostu niektórych kosztów produkcji (np. cen energii)” – mówi Maziarka. „W związku z tym kluczem do rentowności stała się poprawa efektywności. W latach ubiegłych działania zmierzające do podniesienia efektywności były również podejmowane, ale najpowszechniej stosowanym narzędziem była modernizacja procesu produkcji i podniesienie jego wydajności. Ograniczone środki na nowe inwestycje, jak również brak jasnych perspektyw zwrotu z tych inwestycji, powodują, że obecnie przedsiębiorstwa koncentrują swoje działania na redukcji kosztów, w tym również kosztów wynagrodzeń pracowników”.
Aby ułatwić firmom przygotowanie się do normalizacji sytuacji rynkowej, eksperci Deloitte przedstawiają wyzwania związane z transakcjami przejęć oraz metody najpowszechniej stosowane w branży metalurgicznej. Trzy największe trudności, które należy przezwyciężyć w procesie przejmowania innych firm, wiążą się z kulturą korporacyjną, integracją procesów zarządczych oraz zarządzaniem zmianą. Eksperci przypominają również o czynnikach, dla których przede wszystkim przeprowadza się transakcje przejęcia, czyli o: ekonomii skali, wzmocnieniu pozycji w negocjacjach z klientami oraz wejściu na nowe rynki geograficzne. O kontynuacji tego typu przedsięwzięć decydują często takie czynniki finansowe, jak perspektywy wzrostu, wyniki finansowe oraz wielkość kapitału.
Według autorów raportu „Consolidation wave: Global metals outlook” pierwszym rodzajem działalności, który może osiągnąć poziom sprzed kryzysu będzie okazyjny wykup majątku sprzedawanego dla zaspokojenia wierzycieli. Eksperci Deloitte uważają także, iż w miarę osiągania granic konsolidacji regionalnej należy się spodziewać wzrostu liczby transakcji transgranicznych.
Przeczytaj także:
Branża metalowa na świecie - prognozy
![Branża metalowa na świecie - prognozy [© industrieblick - Fotolia.com ] Branża metalowa na świecie - prognozy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/branza-metalowa/Branza-metalowa-na-swiecie-prognozy-206820-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl