Sąd odrzucił wniosek TPSA
2004-02-07 00:03
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał rygor natychmiastowej wykonalności decyzji w sprawie nadużywania przez Telekomunikację Polską S.A. pozycji dominującej na rynku usług ISDN. Sąd podzielił tym samym opinię Prezesa UOKiK, który uznał, że wymagają tego ochrona konkurencji oraz ważny interes konsumentów.
Przeczytaj także: Czas na ofertę ramową TP S.A.
W dniu 28 stycznia br. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił wniosek TP S.A. o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKiK nakazującej Spółce zaprzestanie działań polegających na jednostronnej zmianie umów o świadczenie usługi ISDN oraz stosowaniu w tej umowie klauzuli, zgodnie z którą zmiana ceny usługi nie stanowi zmiany treści umowy. Oznacza to, że SOKiK podtrzymał rygor natychmiastowej wykonalności tej decyzji nadany przez Urząd.Z informacji, którymi dysponuje UOKiK wynika, że Spółka zastosowała się do nakazów UOKiK i nie wprowadziła – wbrew wcześniejszym zapowiedziom – zmiany planów taryfowych ISDN z dniem 1 grudnia 2003 r. TP S.A. Złożyła jednak do SOKiK wniosek o uchylenie rygoru natychmiastowej wykonalności. Rozstrzygnięcie SOKiK z 28 stycznia oznacza jednak, iż Sąd podzielił opinię UOKiK w tej mierze.
„Działania Telekomunikacji stanowiły oczywiste nadużycie posiadanej pozycji rynkowej, ponieważ jako jedyna może ona świadczyć swoim abonentom usługę ISDN. Nie jest naturalnym zjawiskiem, aby racjonalnie działający przedsiębiorca, liczący się z konkurencją, próbował przymusić swoich klientów do dopasowania się do jego potrzeb” – uważa Cezary Banasiński, Prezes UOKiK.
Decyzją wydaną 24 listopada 2003 r. Prezes Urzędu nałożył także na Telekomunikację Polską karę w wysokości 7 mln zł. Postanowienie SOKiK z 28 stycznia b.r. nie dotyczy tej kwestii. Rozstrzygnięcie dotyczące kary znajdzie się dopiero w wyroku kończącym sprawę.
Usługi ISDN polegają na możliwości przesyłania informacji głosowych i niegłosowych, transmisji danych, przesyłaniu tekstów, grafik, obrazów video i faksów w sposób nieporównywalnie wygodniejszy i szybszy niż usługi w sieci analogowej (m.in. możliwość korzystania z telefonu i Internetu w jednym czasie). Zgodnie z informacjami UOKiK, z usługi ISDN korzysta 320 tys. osób.
Przeczytaj także:
Wirtualna Polska ostatecznie zmienia właściciela
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
tp