Kryzys w Polsce wg internautów
2009-06-18 13:46
Przeczytaj także: Kryzys a plany finansowe internautów
Wśród grup zawodowych, szczególnie zagrożeni utratą pracy z powodu kryzysu czują się właściciele firm (60,47% z nich odpowiedziało twierdząco) oraz pracownicy fizyczni (zwolnień obawia się 51,14% z nich). Najmniej o pracę obawiają się z kolei pracownicy naukowi oraz nauczyciele (82,61% z nich odpowiedziało na pytanie przecząco), jak również kadra zarządzająca i dyrektorzy (odpowiednio 72,50%).
Zdaniem Aleksandry Strojek, Specjalisty ds. rynku pracy Sedlak & Sedlak: "Jeśli sytuacja rozwinie się korzystnie, należy oczekiwać stabilizacji bezrobocia na obecnym poziomie 11% przez następne trzy- cztery miesiące. Jednakże, po zakończeniu prac sezonowych, stopa bezrobocia może ponownie wzrosnąć. Na koniec roku wskaźnik ten może wynieść nawet 12,5%. Na pewno nie należy oczekiwać szybkiego powrotu rynku pracy do stanu z września czy października 2008 roku, kiedy to poziom bezrobocia osiągał rekordowo niskie wartości. Nie można również zakładać, że zakończył się okres zwolnień związanych ze spowolnieniem gospodarczym. Należy jednak pamiętać, że dla firm redukcja zatrudnienia to rozwiązanie ostateczne. Większość z nich decyduje się "przeczekać" kryzys licząc, że okres ten uda się przeżyć bez cięć w liczbie personelu. Według badania Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia niemal 70% firm zadeklarowało, że w II kwartale 2009 roku utrzyma zatrudnienie na niezmienionym poziomie. Zwolnienia przewidywała co dziesiąta firma."
Czy zmniejszyłeś wydatki z powodu kryzysu?
fot. mat. prasowe
Czy zmniejszyłeś wydatki z powodu kryzysu?
Czy zmniejszyłeś wydatki z powodu kryzysu?
Najczęściej zjawisko to dotyczyło osób powyżej 50. roku życia (55,74% z nich zadeklarowało zmniejszenie wydatków). W najmniejszym stopniu wydatki zostały natomiast ograniczone przez najmłodszych respondentów (52,81% osób między 16. a 25. rokiem życia udzieliło odpowiedzi przeczącej).
Jeśli chodzi o grupy zawodowe, to swoje wydatki najbardziej ograniczyli studenci i uczniowie (75,59% z nich odpowiedziało na pytanie twierdząco) oraz managerowie i kierownicy (53,93% przyznało się do zmniejszenia wydatków). Comiesięczne wydatki w najmniejszym stopniu ograniczyli z kolei specjaliści i przedstawiciele wolnych zawodów (56,00% z nich odpowiedziało przecząco) oraz członkowie zarządu i dyrektorzy (odpowiednio 50,00%).

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl