Sanchez Profile na IBM eServer pSeries
2002-12-12 16:31
Zespół specjalistów IBM Polska i ComputerLand SA wspieranych przez Sanchez Computer Associates zakończył cykl testów wydajnościowych scentralizowanego systemu bankowego Sanchez Profile pracującego na platformie IBM eServer pSeries. Prace zostały przeprowadzone w specjalistycznym Centrum Testowym IBM w Montpellier we Francji oraz zdalnie z oddziałów IBM w Warszawie i we Wrocławiu.
Przeczytaj także: Profile w Invest-Banku
Wyniki testów potwierdziły, że aplikacja Sanchez PROFILE na platformie IBM eServer pSeries może obsłużyć pod względem wydajnościowym największe instytucje bankowe w Polsce.Przedmiotem testów było sprawdzenie wydajności najnowocześniejszych dostępnych obecnie elementów infrastruktury sprzętowo-programowej IBM certyfikowanych do współpracy z aplikacją Sanchez Profile w wersji 6.3 w tym: eServer pSeries 690, system operacyjny AIX w wersji 5, macierz ESS 800.
System testowano na bazie danych zawierającej informacje o 15 milionach różnych klientów oraz na 20 milionach typowych dla warunków polskich rachunków bankowych obejmujących 3,5 miliona rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, 12 milionów lokat terminowych, 4,5 miliona kredytów.
Na początku system sprawdzono w warunkach charakterystycznych dla pracy dziennej banku. W trakcie tej części testów generowano operacje występujące najczęściej w polskich bankach detalicznych wpłaty gotówkowe (na ROR, na lokatę, spłata kredytu), wypłaty gotówkowe (z ROR z lokaty, wypłata kredytu), przelewy wewnętrzne (z ROR na inny ROR, z lokaty na ROR, z ROR na lokatę), wypłata kredytu, spłata kredytu, przelewy wychodzące i otrzymane (z ROR na konto Eliksir, z konta Eliksir na ROR).
Testy wykazały, że system jest w stanie przetworzyć 1.440 pełnych transakcji bankowych na sekundę, co odpowiada 10,4 milionom transakcji przetwarzanych w czasie dwóch godzin (dla lepszego zobrazowania odpowiada to dwóm operacjom na sekundę w każdym oddziale hipotetycznego banku posiadającego 700 placówek).
Następnie system został sprawdzony w warunkach charakterystycznych dla operacji zamknięcia dnia rozrachunkowego. Przewidziane w tym wypadku procedury (tzw. DAYEND) wykonały w niecałe 4 godziny, w tym procedura naliczania odsetek dla 20 milionów rachunków bankowych trwała jedynie 45 minut. Uzyskano przepustowość systemu na poziomie 7.400 rachunków/sekundę.
Na zakończenie testów bazę danych powiększono do 30 milionów rachunków, co odpowiada 5 milionom rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, 18 milionom lokat terminowych i 7 milionom kredytów. Na tak przygotowanych danych, zmieniając system plików na bardziej nowoczesny, wykonano procedurę naliczania odsetek. Zadanie trwało 48 minut, co odpowiada przepustowości systemu na poziomie 10.400 rachunków/sekundę.
Przeczytaj także:
Ile zarabiają dyrektorzy IBM?
oprac. : Grzegorz Gacki / CentrumPrasowe.net