Pogarsza się ocena polskiej gospodarki
2009-06-20 00:10
Przeczytaj także: Gorsza ocena Polski
Raport podaje, że ogólne ryzyko niewypłacalności ocenia się jako umiarkowane. Oczywiście oceny tej nie można odnosić do poszczególnych spółek z sektora prywatnego, w przypadku których ryzyko upadłości znacznie wzrośnie.
Ryzyko związane z transferem i niewymienialnością
Mimo że państwowe rezerwy walutowe w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy skurczyły się o ok. 28%, wciąż pokrywają ponad trzymiesięczny import prognozowany na rok 2009. Euler Hermes oczekuje, że rezerwy te będą dalej spadać, osiągając na koniec 2009 r. poziom ok. 50 mld. Niemniej jest mało prawdopodobne, by w najbliższym czasie mogło ich zabraknąć.
fot. mat. prasowe
Wskaźnik obsługi długu i pokrycie importu
Wskaźnik obsługi długu i pokrycie importu
fot. mat. prasowe
Zadłużenie zewnętrzne/ PKB i eksport towarów i usług
Zadłużenie zewnętrzne/ PKB i eksport towarów i usług
Ryzyko związane z sektorem bankowym
Zdaniem Euler Hermes, mimo że jak dotąd nie ma ryzyka wystąpienia kryzysu systemowego, szereg czynników wpływa na wzrost ryzyka związanego z sektorem bankowym. Największym zagrożeniem dla sektora bankowego jest ryzyko kursowe. Osłabienie złotego przełoży się na wzrost liczby problematycznych kredytów korporacyjnych i hipotecznych denominowanych w walutach obcych (patrz wyżej). Podobno aż ok. 70% wszystkich kredytów hipotecznych zostało zaciągniętych w walutach zagranicznych. Dalsza deprecjacja złotego może ponadto doprowadzić do masowej likwidacji lokat. Jako że duża część kredytów udzielanych w ostatnich latach finansowana była przez pożyczki zewnętrzne zaciągane u zagranicznych banków macierzystych, pojawiające się obawy dotyczące stabilności niektórych z tych zagranicznych spółek dominujących zwiększyły ryzyko refinansowania zapadalnych pożyczek zagranicznych. Spowolnienie gospodarcze w Polsce również przyczyni się do wzrostu liczby niespłacanych kredytów.
![Nieporozumienia wokół podniesienia ratingu Polski [© tomertu - Fotolia.com] Nieporozumienia wokół podniesienia ratingu Polski](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Standard-Poor-s/Nieporozumienia-wokol-podniesienia-ratingu-Polski-211580-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl