Koniunktura przemysłowa VI 2009
2009-06-24 01:46
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa V 2009
Mimo przewidywanego w najbliższych trzech miesiącach nieznacznego wzrostu portfela zamówień i produkcji, przedsiębiorcy nie sygnalizują możliwości poprawy sytuacji finansowej.Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w czerwcu nieco mniej pesymistyczne niż w maju, chociaż gorsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat. Przedsiębiorcy sygnalizują nieznacznie mniejsze niż w ubiegłym miesiącu ograniczenia portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. W konsekwencji, bieżąca sytuacja finansowa jest też oceniana nieco mniej pesymistycznie. Przewidywane na najbliższe miesiące dalsze niewielkie zmniejszanie się portfela zamówień powoduje, że prognozy dotyczące produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej badanych przedsiębiorstw utrzymują się na ujemnym poziomie i są zbliżone do prognoz formułowanych w ubiegłym miesiącu.
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w czerwcu oceniany jest negatywnie, gorzej niż maju i w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat. Przedsiębiorcy sygnalizują większe niż przed miesiącem ograniczenia zarówno bieżącej jak i przyszłej sprzedaży oraz dalsze pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw.
W czerwcu oceny koniunktury w badanych grupach przedsiębiorstw usługowych są bardzo zróżnicowane. Pozytywnie oceniają koniunkturę przedsiębiorcy z 6 na 11 badanych sekcji. Najbardziej optymistyczne opinie, nieco lepsze niż przed miesiącem, choć gorsze od formułowanych w czerwcu czterech ostatnich lat, zgłaszają przedsiębiorcy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Najgorzej (nieco bardziej pesymistycznie niż w maju oraz gorzej niż w analogicznym miesiącu od 2003 r.) oceniają koniunkturę jednostki z sekcji transport i gospodarka magazynowa.
1. Przetwórstwo przemysłowe
W czerwcu ogólny klimat koniunktury jest oceniany negatywnie, podobnie jak w maju (minus 5 w maju i w czerwcu br.). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie – 22% (przed miesiącem odpowiednio 18% i 23%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Oceny bieżącego portfela zamówień są mniej pesymistyczne od notowanych w ubiegłym miesiącu, na co wpływa spowolnienie spadku krajowego portfela zamówień. Bieżąca produkcja jest ograniczana w nieco mniejszym stopniu niż w maju. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Należności od kontrahentów są ściągane terminowo, co powoduje, że w niewielkim stopniu zmniejszają się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy dotyczące portfela zamówień są pozytywne, choć ostrożniejsze niż w maju. Powoduje to, że w najbliższych trzech miesiącach można oczekiwać nieznacznego wzrostu produkcji, na poziomie przewidywań formułowanych w maju. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw będzie nadal niezadowalająca. Skala planowanego zmniejszenia zatrudnienia może być nieco mniejsza niż prognozowano w maju. Ceny wyrobów przemysłowych mogą ulec nieznacznemu obniżeniu.
Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. Negatywne oceny klimatu koniunktury zgłaszane są przez przedsiębiorstwa małe i średnie, podczas gdy w jednostkach dużych sygnalizowany jest ostrożny optymizm.
![Koniunktura gospodarcza w I 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w I 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-I-2025-264455-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl