Koniunktura przemysłowa VI 2009
2009-06-24 01:46
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa V 2009
Producenci wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych oceniają koniunkturę negatywnie, gorzej niż przed miesiącem. Wpływają na to znacznie ostrożniejsze niż w maju prognozy portfela zamówień i produkcji, a w konsekwencji bardziej pesymistyczne oceny przyszłej sytuacji finansowej. Bieżący portfel zamówień jest oceniany na niewielkim tylko poziomie ujemnym, co powoduje, że bieżąca produkcja poprawia się w nieznacznym stopniu. Nieznacznie zmniejsza się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. W niewielkim stopniu zmniejszają się opóźnienia w ściąganiu należności, co powoduje, że przedsiębiorcy sygnalizują mniejsze trudności w regulowaniu własnych zobowiązań finansowych. Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia nieco większe niż przewidywano w maju. W najbliższych miesiącach przewiduje się spadek cen wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, większy niż prognozowano przed miesiącem.
Producenci pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oceniają koniunkturę nieco bardziej pesymistycznie niż przed miesiącem. Wpływają na to gorsze niż przed miesiącem, niekorzystne przewidywania dotyczące portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie oceny bieżącej sytuacji są mniej pesymistyczne niż w maju. Przedsiębiorcy nie sygnalizują opóźnień przy ściąganiu należności od kontrahentów, co powoduje, że zmniejszają się ich trudności w regulowaniu własnych zobowiązań finansowych. Odpowiednie przewidywania w tym zakresie są też negatywne, choć mniej pesymistyczne od zgłaszanych przed miesiącem. Redukcje zatrudnienia mogą być mniej znaczące od planowanych w maju. Dyrektorzy przedsiębiorstw w najbliższych miesiącach zamierzają obniżyć ceny pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, jednak w stopniu mniejszym niż przewidywano w maju.
Producenci metali oceniają koniunkturę nadal pesymistycznie, choć nieco lepiej niż w maju. Wpływają na to zmniejszające się ograniczenia zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji. Zapasy wyrobów gotowych utrzymują się na poziomie uznawanym za nadmierny. Przedsiębiorcy nie odczuwają opóźnień w ściąganiu należności, co powoduje, że sygnalizują mniejsze niż przed miesiącem trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. Odpowiednie prognozy w tym zakresie są też lepsze od formułowanych w maju, choć nadal pesymistyczne. Przedsiębiorcy tej grupy planują dalsze redukcje zatrudnienia, a przewidywania w tym zakresie są zbliżone do ocen zgłaszanych przed miesiącem. Możliwy jest dalszy spadek cen metali, choć mniejszy od prognozowanego w maju.
W czerwcu dyrektorzy firm produkujących wyroby tekstylne oceniają koniunkturę pesymistycznie, podobnie jak w ubiegłym miesiącu. Pogarszają się negatywne oceny dotyczące bieżącego portfela zamówień i produkcji przy utrzymujących się niekorzystnych odpowiednich prognozach. Zapasy wyrobów gotowych pozostają na poziomie uznawanym za nadmierny. Możliwość terminowego ściągania należności jest oceniana bardziej optymistycznie niż w ubiegłym miesiącu. Mimo to utrzymują się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są też pesymistyczne, zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Planowane dalsze ograniczanie zatrudnienia jest nieco mniejsze niż prognozowano w maju. Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy przewidują nadal obniżanie cen wyrobów tekstylnych.
2. Budownictwo
W czerwcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 8 (w maju minus 11). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 26% (w maju odpowiednio 16% i 27%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl