Koniunktura przemysłowa VI 2009
2009-06-24 01:46
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa V 2009
Przedsiębiorcy odnotowują nieznacznie mniejszy niż przed miesiącem spadek portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są nadal pesymistyczne, w przypadku portfela zamówień nieco gorsze od prognozowanych w maju, a w przypadku produkcji budowlano-montażowej na poziomie zbliżonym do prognoz z ubiegłego miesiąca. Spośród badanych przedsiębiorstw 17% planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 25%). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się, że spadek portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym może być zbliżony do przewidywań z maja.
Oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są nieco lepsze od zgłaszanych w maju, ale nadal niekorzystne. Utrzymują się znaczne trudności w terminowym ściąganiu płatności należnych za wykonane roboty budowlano-montażowe. Trudna sytuacja finansowa przedsiębiorstw nie ulegnie poprawie także i w najbliższych miesiącach. Planowane zmniejszenie zatrudnienia może się utrzymywać na poziomie zbliżonym do prognozowanego w ubiegłym miesiącu. Należy też oczekiwać dalszego spadku cen na roboty budowlano-montażowe.
Znaczne różnice obserwuje się w sytuacji przedsiębiorstw budowlano-montażowych poszczególnych klas wielkości. Wprawdzie ogólny klimat koniunktury jest oceniany lepiej niż w maju we wszystkich klasach, ale przedsiębiorców z jednostek małych (w tym mikro-) charakteryzuje znacznie większy pesymizm aniżeli średnich i dużych. Dla tych ostatnich wskaźnik koniunktury kształtuje się na dodatnim poziomie. Jest to konsekwencją mniejszych ograniczeń portfela zamówień i produkcji sygnalizowanych przez przedsiębiorstwa średnie i duże. Kontrahenci przedsiębiorstw wszystkich klas wielkości spłacają swe płatności ze znacznym opóźnieniem, co powoduje, że ich sytuacja finansowa jest oceniana negatywnie, najgorzej w przedsiębiorstwach małych. Jedynie przedsiębiorstwa średnie i duże przewidują zwiększenie w najbliższych miesiącach portfela zamówień i produkcji. Mimo to przyszła sytuacja finansowa także i tych przedsiębiorstw jest oceniana nadal negatywnie.
Odsetek przedsiębiorstw nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 4,3% (4,8% w maju br. i 5,7% w czerwcu 2008 r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją ze strony innych firm (62% badanych przedsiębiorstw w czerwcu, 60% w maju br. oraz 48% w czerwcu 2008 r.). W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z niedostatecznym popytem (z 21% do 49% przy 50% w maju br.), trudnościami z uzyskaniem kredytów (z 7% do 16% w czerwcu i w maju br.) oraz konkurencją ze strony innych firm, natomiast zmalało – barier związanych z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 52% do 19% przy 20% w maju br.).
W czerwcu (podobnie jak w ubiegłym miesiącu) 14% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień, 77% jako wystarczające, a 9% jako zbyt małe. W porównaniu z czerwcem 2008 r. zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności produkcyjne jako zbyt małe na rzecz przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt duże.
W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku przedsiębiorcy zgłaszają zmniejszenie wykorzystania mocy produkcyjnych z 85% do 76% (w maju 2009 r. – 75%).
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl