Koniunktura przemysłowa VI 2009
2009-06-24 01:46
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa V 2009
3. Handel detaliczny
W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu kształtuje się na poziomie minus 1 (plus 1 w maju). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie 19% (w maju odpowiednio 19% i 18%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
W czerwcu zgłaszany jest szybszy niż sygnalizowano w maju spadek bieżącej sprzedaży. W konsekwencji przedsiębiorcy nie są w stanie spłacać terminowo swych zobowiązań. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów towarów. W najbliższych miesiącach spodziewane jest dalsze ograniczenie sprzedaży, co w efekcie może pogorszyć sytuację finansową przedsiębiorstw. Ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczana w większym stopniu niż planowano w maju. Sygnalizowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest zbliżony do zgłaszanego przed miesiącem. Planowane ograniczenie zatrudnienia jest nieznacznie większe od przewidywań z ubiegłego miesiąca.
W poszczególnych klasach wielkości przedsiębiorstw sytuacja jest zróżnicowana. We wszystkich klasach odnotowuje się wprawdzie niewielkie pogorszenie sytuacji w porównaniu z ubiegłym miesiącem, ale przedsiębiorstwa małe (w tym mikro-) oceniają ją negatywnie, podczas gdy średnie i duże – nadal pozytywnie. Przedsiębiorcy każdej z klas sygnalizują pogorszenie sprzedaży w stosunku do maja, przy czym w najmniejszym stopniu jest ona ograniczana w jednostkach dużych. W konsekwencji bardziej pesymistycznie oceniana jest sytuacja finansowa – najmniej w przedsiębiorstwach dużych. Skutkiem dalszego – szybszego niż przewidywano w maju – spadku sprzedaży, w najbliższych miesiącach sytuacja finansowa przedsiębiorstw we wszystkich klasach może ulec dalszemu pogorszeniu.
Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są też zróżnicowane, we wszystkich – gorsze niż w maju. Negatywny wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury odnotowano dla branży żywnościowej – minus 4 (minus 2 przed miesiącem), dla branży włókno, odzież, obuwie – minus 3 (w ubiegłym miesiącu plus 2) oraz dla branży pojazdy samochodowe – minus 3 (minus 2 w maju). Dodatni wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury odnotowano tylko dla branży gospodarstwo domowe – plus 8 w czerwcu (plus 11 miesiąc wcześniej).
W czerwcu badane przedsiębiorstwa branży żywnościowej odnotowują spadek bieżącej sprzedaży i zwiększenie się trudności finansowych. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów towarów. Przy jednoczesnej możliwości większego ograniczenia sprzedaży aniżeli przewidywano w maju, ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczana w większym stopniu niż zapowiadano w ubiegłym miesiącu. Wzrost bieżących i przyszłych cen żywności jest zbliżony do deklarowanego w maju. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują nadal zmniejszać zatrudnienie, choć w stopniu mniejszym od prognozowanego w zeszłym miesiącu.
Po zgłaszanych w ubiegłym miesiącu w branży włókno, odzież, obuwie nieznacznie optymistycznych ocenach sprzedaży, w czerwcu sygnalizowany jest jej spadek. W konsekwencji nadal pogarsza się niekorzystna sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Na najbliższe miesiące przewiduje się dalsze ograniczenie sprzedaży i zwiększenie trudności finansowych jednostek. Ilość towarów zamawianych u dostawców może być nadal ograniczana. W czerwcu przedsiębiorstwa sygnalizują nieznaczny spadek cen towarów. Ich niewielkie obniżenie może nastąpić w najbliższych miesiącach.
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl