eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyCoraz gorsza sytuacja przedsiębiorstw

Coraz gorsza sytuacja przedsiębiorstw

2009-06-24 01:49

Przeczytaj także: Wciąż zła sytuacja przedsiębiorstw

fot. mat. prasowe

Wzrost zobowiązań długo- i krótkoterminowych (%; r/r)

Wzrost zobowiązań długo- i krótkoterminowych (%; r/r)

To, co wyraźnie widać w I kwartale 2009 r. to wzrost kredytów i pożyczek krótkoterminowych. Oznacza to, że te przedsiębiorstwa, które mają płynność finansową (gotówkową) niższą niż 20 proc. (a jest ich ponad 45 proc.) muszą sięgać na znacznie większą skalę po finansowanie w bankach. To oczywiście efekt nie tylko I kwartały 2009m r., ale także ostatniego kwartału 2008 r.

W firmach w sposób znaczący różnicuje się sytuacja dotycząca potrzeb finansowania zewnętrznego – część firm nie potrzebuje tego finansowania, inne potrzebują go znacznie więcej.

Na razie nie widać wyraźnych problemów z zatorami płatniczymi – zobowiązania handlowe wzrosły (o 9 proc.), ale nie gwałtownie. Jednak stopień zróżnicowania wzrostu zobowiązań handlowych jest bardzo duży między branżami i między przedsiębiorstwami w tych samych branżach.

Pogorszyło się zarządzanie zapasami, należnościami i zobowiązaniami.

Zdaniem PKPP Lewiatan widać to już wyraźnie. Rotacja zapasów wzrosła co prawda w mniejszym stopniu niż rotacja należności i zobowiązań, bo tylko o niespełna 1,5 dnia, co może dziwić przy tak dużym spadku zapasów na poziomie makro, ale jest to zapewne efekt tego, że wzrost ten jest bardzo zróżnicowany między branżami i między przedsiębiorstwami.

W największym stopniu wzrosła rotacja zobowiązań krótkookresowych (z 71 dni do 85,5 dni), co oznacza, że przedsiębiorstwa wydłużyły ich spłatę. Dotyczy to przede wszystkim zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek krótkoterminowych. Firmy sięgają zatem przede wszystkim po kredyty i pożyczki operacyjne. W relatywnie niewielkim stopniu zwiększyły swoje zobowiązania handlowe, których rotacja wzrosła „tylko” o 2 dni. Ale tutaj także jest bardzo duże zróżnicowanie między branżami i między przedsiębiorstwami w tych samych branżach. Jeżeli w kolejnych miesiącach sytuacja związana z zarządzaniem zapasami, należnościami i zobowiązaniami będzie się pogarszać, sygnały słabnięcia przedsiębiorstw przerodzą się w poważny problem.

Pogorszyła się także sytuacja eksporterów.

fot. mat. prasowe

Udział sprzedaży eksportowej w przychodach ze sprzedaży (%)

Udział sprzedaży eksportowej w przychodach ze sprzedaży (%)

Zmniejszyła się liczba firm dużych i średnich, które eksportują - po raz pierwszy od wielu lat. Spadł również udział przychodów z eksportu w przychodach ogółem. I to mimo osłabienia złotego i teoretycznie większych wpływów z tych samych co wcześniej kontraktów. Oznacza to, że załamanie gospodarcze u naszych handlowych partnerów jest bardzo głębokie i nawet konkurencyjna jakościowo i cenowo oferta polskich firm nie jest w stanie przez to załamanie się przebić. Oznacza to także, że wysiłek, który eksporterzy włożyli w restrukturyzację swojej działalności, która spowodowała, że – mimo ciągle rosnącej siły złotego – mogli być konkurencyjni na rynkach zagranicznych, dzisiaj nie wspiera ich, bowiem problem nie leży po stronie kursu złotego, a po stronie popytu, na który mają ograniczony wpływ.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: