eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWirusy i robaki VI 2009

Wirusy i robaki VI 2009

2009-07-07 00:00

Wirusy i robaki VI 2009

Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, czerwiec 2009 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, zaprezentował listę szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w czerwcu 2009 r.

Przeczytaj także: ESET: lista wirusów VI 2009

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, czerwcowe zestawienie zostało przygotowane w oparciu o dane wygenerowane przez system Kaspersky Security Network (KSN). W najnowszym zestawieniu analitycy z Kaspersky Lab zastosowali jednak nieco inne metody wyboru i analizy danych.

Pierwsza tabela zawiera szkodliwe programy, aplikacje wyświetlające reklamy oraz potencjalnie niebezpieczne narzędzia, które zostały wykryte i zneutralizowane na komputerach użytkowników po raz pierwszy, na przykład przez moduł ochrony w czasie rzeczywistym (skanowanie podczas dostępu). Użycie statystyk z tej metody skanowania pozwala na dokonanie analizy najnowszych, najbardziej niebezpiecznych i najszerzej rozprzestrzenionych szkodliwych programów.

fot. mat. prasowe

Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, czerwiec 2009

Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, czerwiec 2009

Zmiana sposobu analizy danych nie miała żadnego wpływu na liderów rankingu - Net-Worm.Win32.Kido.ih pozostał na pierwszym miejscu. W zestawieniu pojawiły się także dwie nowe modyfikacje tego robaka: Kido.jq oraz Kido.ix. Skuteczność robaków z rodziny Kido wynika przede wszystkim z tego, że rozprzestrzeniają się one na wiele sposobów, łącznie z wykorzystaniem nośników wymiennych (takich jak pendrive'y), które są następnie podłączane do niezabezpieczonych komputerów. Z podobnej metody infekowania korzystają robaki z rodziny AutoRun (AutoRun.dui oraz AutoRun.rxx), które także dostały się do zestawienia.

Na dwudziestym miejscu znalazła się aplikacja adware Shopper.v. Jest to typowy program z tej kategorii - instaluje rozmaite paski narzędzi w przeglądarce internetowej oraz kliencie poczty i przy ich użyciu wyświetla banery reklamowe. Usuwanie tych pasków narzędzi może być kłopotliwe.

Drugie zestawienie przedstawia dane wygenerowane przez moduł ochrony WWW i odzwierciedla krajobraz zagrożeń online. Ranking obejmuje szkodliwe programy wykryte na stronach WWW oraz zagrożenia, które infekują komputery podczas odwiedzania witryn. Innymi słowy, druga lista odpowiada na pytania: "Jakie szkodliwe programy najczęściej infekują strony WWW?" oraz "Jakie szkodliwe programy są najczęściej pobierane - świadomie lub nieświadomie - przez użytkowników podczas odwiedzania stron WWW?".

fot. mat. prasowe

Szkodliwe programy pobierane najczęściej ze stron WWW, czerwiec 2009

Szkodliwe programy pobierane najczęściej ze stron WWW, czerwiec 2009

Pierwsze miejsce zajął Gumblar.a - trojan-downloader, który jest doskonałym przykładem zagrożenia typu "drive-by download". Gumblar.a ma postać małego zaszyfrowanego skryptu, który po uruchomieniu przekierowuje użytkownika na zainfekowaną stronę WWW. Następnie, przy użyciu szeregu luk, pobierany i instalowany jest plik wykonywalny szkodliwego programu. Po instalacji plik modyfikuje wyniki wyszukiwania Google. Szkodnik szuka także na zainfekowanym komputerze haseł do serwerów FTP i infekuje je.

W rezultacie powstaje botnet składający się z zainfekowanych serwerów, który może być wykorzystywany przez cyberprzestępców do instalowania dowolnych szkodliwych programów na komputerach niczego nieświadomych użytkowników. Liczba zainfekowanych serwerów jest niebotyczna i - co więcej - szkodnik wciąż się rozprzestrzenia.

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: