Rynek fuzji i przejęć a bariery 2009
2009-07-09 00:49
Mimo że specjaliści z zakresu fuzji i przejęć dostrzegają wiele przeszkód związanych z konsolidacją firm, blisko jedna trzecia z nich nie planuje żadnych zmian w zakresie integracji aktywów niematerialnych przedsiębiorstw - wynika z globalnego badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Hay Group oraz serwis ekonomiczny "mergermarket" należący do Grupy Financial Times.
Przeczytaj także: Rynek fuzji i przejęć - gwałtowne zmiany
Badanie, przeprowadzone przez Hay Group wśród 560 światowej klasy specjalistów zajmujących się fuzjami i przejęciami (Mergers&Acquisitions – M&A), pozwala zidentyfikować najważniejsze przeszkody na drodze do osiągnięcia sukcesu w transakcjach M&A. Zdaniem respondentów należą do nich:- trudności w integracji kulturalnej oraz skoordynowaniu zasięgu rynkowego przejmowanej spółki,
- realizacja zmian w obszarze przywództwa,
- niedostateczna wiedza nt. klientów przejmowanej spółki oraz
- zagadnienia związane z zarządzaniem.
„Niespójność pomiędzy deklaracjami dotyczącymi najważniejszych barier zauważanych w procesie fuzji i przejęć a skłonnością do prowadzenia działań mających na celu przezwyciężenie ich w przyszłości może być spowodowana niedostateczną wiedzą respondentów nt. znaczenia, jakie odgrywa właściwa analiza aktywów niematerialnych przejmowanej firmy oraz oczekiwań jej klientów” – komentuje Mik Kuczkiewicz, Prezes Hay Group Polska. „W obliczu spowolnienia gospodarczego, kiedy to również w Polsce możemy się spodziewać zwiększenia dynamiki procesów fuzji i przejęć w wielu branżach i gałęziach przemysłu (a na fakt odwrócenia się trendu spadkowego zawierania transakcji fuzji i przejęć wskazuje najnowszy raport MergerStat) – brak działań z tego zakresu może skutkować trudnościami w zarządzaniu procesem fuzji i przejęć, a tym samym utrudnić osiągnięcie efektu synergii oraz zdyskontowanie spodziewanej przewagi rynkowej wynikającej ze zwiększenia potencjału biznesowego połączonych firm” – dodaje Mik Kuczkiewicz.
Zdaniem Hay Group panujący obecnie klimat ekonomiczny sprawia, że na znaczeniu zyskuje wiele aspektów związanych z utrzymaniem w przejmowanej firmie właściwego klimatu organizacyjnego oraz odpowiedniej komunikacji z klientami spółki, którzy cenią otwartość w informowaniu o konsekwencjach procesu fuzji i przejęć oraz planowanych zmianach.
„Podczas gdy światowym standardem stało się prowadzenie analiz typu due diligence, integracja aktywów niematerialnych firm wciąż postrzegana jest w kategoriach „miękkich”. Tymczasem aby właściwie wykorzystać potencjał wynikający z konsolidacji przedsiębiorstw, konieczne jest uwzględnienie nie tylko mechaniki procesów fuzji i przejęć, ale również aspektów takich jak kultura narodowa, a także kultura organizacyjna i style zarządzania w danej firmie” – komentuje Mik Kuczkiewicz.
Przeczytaj także:
Fuzje i przejęcia: polski rynek IT ma duży potencjał
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
fuzje i przejęcia, wartość fuzji i przejęć, rynek fuzji i przejęć, bariery fuzji