eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek fuzji i przejęć a bariery 2009

Rynek fuzji i przejęć a bariery 2009

2009-07-09 00:49

Przeczytaj także: Rynek fuzji i przejęć - gwałtowne zmiany


„Liderzy biznesowi nie powinni zapominać, że w trudnej sytuacji ekonomicznej programy poprawy klimatu organizacyjnego mogą przynieść polepszenie wyniku finansowego w stosunku do stanu sprzed podjęcia się procesu zmiany aż o 30%. Ponadto, jak wynika z poprzedniej edycji badania nt. fuzji i przejęć – organizacje, które dokonują analizy aktywów niematerialnych i prawnych przejmowanej spółki, wskazują na zwiększony wskaźnik powodzenia transakcji (70%) w przeciwieństwie do organizacji, które nie przeprowadzają takiej analizy (30%)” – dodaje Mik Kuczkiewicz.

Analizując najważniejsze problemy liderów biznesowych związane z transakcjami M&A oraz konsolidacją aktywów niematerialnych firm, można zauważyć pod tym względem duże zróżnicowanie regionalne. Dotyczy ono również skłonności do wprowadzania zmian w strategii związanej z planowanymi fuzjami i przejęciami. Ponad jedna piąta badanych (22%) z Europy Środkowo-Wschodniej nie dostrzega potrzeby wprowadzania jakichkolwiek zmian przy prowadzeniu transakcji M&A. Najmniej skłonni do korekty tej strategii są respondenci z Australii i Nowej Zelandii (71%), natomiast największą skłonność w tym zakresie wykazują przedstawiciele firm z Azji Południowo-Wschodniej (85%).

„Do najważniejszych barier, wymienianych przez respondentów z Europy Środkowo-Wschodniej dużo częściej niż w innych regionach, należą m.in. niedostateczny nacisk na innowacje i know-how w przejmowanej spółce, a także zagadnienia związane z kulturą organizacyjną i komunikacją. Na potrzebę uwzględnienia tych czynników w procesie fuzji i przejęć zwracają uwagę również liderzy biznesowi w Polsce. Sprzyja temu niewątpliwie napływ inwestycji zagranicznych, wzrost nakładów na działalność badawczo-rozwojową i dyfuzję innowacji, co przyczynia się również do nadania właściwej roli procesowi zarządzania aktywami niematerialnymi firmy” – komentuje Agnieszka Milewczyk, ekspert Hay Group Polska. „Znamienny jest również fakt, że wśród najważniejszych barier, wymienianych przez respondentów z Europy Środkowo-Wschodniej, ani razu nie pojawiła się kwestia integracji kulturowej ani terytorialnej. Mają na to wpływ m.in. wspólne korzenie kontynentu, a tym samym powszechnie rozumiane dziedzictwo, zwyczaje i symbolika, do których mogą odwołać się pracownicy poszczególnych firm. Tym bardziej, że nieuwzględnienie ww czynników ma duży wpływ na powodzenie lub nie transakcji. Szczególnie w przypadku przejęć nie chodzi przecież o sumę biznesów przejęcia ale o to aby biznes był bardziej efektywny” – dodaje Agnieszka Milewczyk.

Wyniki badania wskazują, że już na etapie analizy rynkowej kadra zarządzająca firmy, planującej fuzje i przejęcia, powinna zwrócić szczególną uwagę na integrację aktywów niematerialnych przedsiębiorstw. Konsekwentna polityka w tym zakresie może pomóc w usprawnieniu przebiegu procesu konsolidacji, a także zwiększeniu spodziewanych korzyści biznesowych, także w warunkach dekoniunktury.

Informacje o badaniu
Prezentowane wyniki opracowane zostały w oparciu o badanie przeprowadzone w 2008 roku. W badaniu wzięło udział ponad 560 członków wyższej kadry kierowniczej z całego świata którzy uczestniczyli w przeprowadzaniu transakcji fuzji i przejęć. Znaleźli się wśród nich m.in. przedstawiciele zarządów, działów finansowych i strategicznych, a także działów fuzji i przejęć oraz zasobów ludzkich. Przebadane organizacje reprezentują wiele sektorów gospodarczych, w tym m.in. finanse, przemysł, energetykę, górnictwo, media i telekomunikację, farmację oraz usługi medyczne.

poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: