Upadłości firm w Polsce I-VI 2009
2009-07-15 09:00
Przeczytaj także: Bankructwa firm w Polsce I-VI 2009
Obecny stan w tej branży można było prognozować już wcześniej - gospodarka światowa rozwijała się zbyt szybko w stosunku do swoich rzeczywistych możliwości - w tempie 5 proc. rocznie, zaś konsumpcja stali wzrastała o 6-8 proc. rocznie. Produkcja konstrukcji stalowych w dużej mierze jest uzależniona od sytuacji w budownictwie. Recesja na rynku budownictwa w zakresie nowych inwestycji przyczynia się w dużej mierze do kryzysu w tej branży. Dodatkowo opóźnienia w realizacji projektów budowy dróg i autostrad na EURO 2012 nie wpływają korzystnie na zmniejszenie upadłości w tym sektorze gospodarki. Niepokojący jest fakt, że choć kryzys uderza głównie w małe i średnie firmy tego sektora, a zwłaszcza w hurtownie stali, to również duzi gracze na tym rynku przejawiają poważne oznaki osłabienia standingu finansowego. Sytuacja branży jest trudna, a sygnały świadczące o poprawie są na razie bardzo słabe.
Upadłości w regionach
fot. mat. prasowe
Podobnie jak w poprzednich latach w czołówce znajdują się trzy województwa: mazowieckie, śląskie i dolnośląskie, w których działa najwięcej podmiotów, więc liczba upadłości odzwierciedlała wprost proporcjonalnie rozwój przedsiębiorczości. Jednak wzrost w tych regionach nie jest skokowy i oscyluje wokół poziomu średniej krajowej.
W większości województw sądy ogłosiły więcej upadłości (tylko trzy regiony zanotowały spadek).
Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw
fot. mat. prasowe
Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw
Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw
Najwięcej upadłości zanotowano ponownie wśród spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Stanowiły one blisko 66 proc. wszystkich upadających firm.
![Niewypłacalności firm na świecie będą nadal rosły [© Freepik] Niewypłacalności firm na świecie będą nadal rosły](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/niewyplacalnosc-firmy/Niewyplacalnosci-firm-na-swiecie-beda-nadal-rosly-265471-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl