Inflacja VI 2009
2009-07-15 00:05
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2009 r. wzrosły o 0,2%. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki opłat związanych z transportem (o 3,0%), które podniosły wskaźnik o 0,27 pkt proc. Spadek cen żywności (o 1,2%) obniżył ten wskaźnik o 0,28 pkt proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Przeczytaj także: Inflacja V 2009
W II kwartale br. w stosunku do kwartału poprzedniego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,8% (w porównaniu do analogicznego okresu 2008 r. o 3,7%). Podniesiono opłaty związane z transportem (o 4,8%) oraz ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 3,2%). Droższe były napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (o 2,3%). Obniżyły się ceny odzieży i obuwia (o 0,7%).Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali roku był niższy niż w maju br. (3,5% wobec 3,6%) i pozostawał na granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5%). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 7,3%) oraz wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (o 4,7%), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,78 pkt proc. i 1,15 pkt proc. Dynamika cen odzieży i obuwia oraz spadek cen w zakresie transportu obniżyły wskaźnik w tym okresie odpowiednio o 0,44 pkt proc. i 0,33 pkt proc.
Czerwiec był pierwszym miesiącem br., w którym obniżyły się ceny żywności (o 1,2% wobec wzrostu o 0,7% w maju br.). Najbardziej potaniały owoce (o 11,3%) i warzywa (o 7,5%), o czym zdecydowały czynniki sezonowe. Spadek cen zbytu na rynku krajowym wpłynął na obniżenie cen cukru (o 2,3%). Tańsze niż przed miesiącem były artykuły w grupie „mleko, sery i jaja” (o 0,3%), w tym jaja – o 1,3%. Czerwiec był czwartym z kolei miesiącem wzrostu cen mięsa, za które płacono o 1,2% więcej niż w maju. Ograniczenie produkcji przyczyniło się do wzrostu cen drobiu – o 3,9%. Podrożało również mięso wołowe – o 0,9%, cielęce – o 0,6% oraz wieprzowe – o 0,5%. Obserwowany wzrost cen mięsa przełożył się na dynamikę cen wędlin, za które w czerwcu br. należało zapłacić o 0,6% więcej niż przed miesiącem Więcej niż w maju br. należało zapłacić za przetwory makaronowe (o 0,8%) oraz ryby (o 0,7%). Ceny napojów bezalkoholowych wzrosły przeciętnie o 0,5%, w tym kawy – o 0,8%, a herbaty i soków – po 0,5%. Nadal drożały napoje alkoholowe (o 0,4%). Przesunięty w czasie efekt podwyżki stawek podatku akcyzowego wpłynął na dalszy wzrost cen wyrobów tytoniowych (o 1,7%).
W czerwcu br., w związku z początkiem wyprzedaży kolekcji sezonowej, ceny odzieży obniżyły się o 0,7%, a obuwia o 0,2%.
Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem utrzymały się przeciętnie na poziomie zanotowanym przed miesiącem. Więcej płacono za użytkowanie mieszkania (o 0,2%). Czerwiec był kolejnym miesiącem, w którym drożały usługi kanalizacyjne (o 0,5%) i zaopatrywanie w wodę (o 0,3%). Podniesiono także opłaty za najem mieszkania (o 0,2%). Ceny nośników energii obniżono o 0,2%. Obowiązujące od czerwca br. nowe taryfy spowodowały, że łączna opłata za gaz ziemny była niższa niż w maju br. o 1,3%. Więcej niż przed miesiącem płacono za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego (o 0,2%). Artykuły związane z czyszczeniem i utrzymaniem mieszkania podrożały o 0,4%.
Przeczytaj także:
Pandemia hamuje konsumpcję i rozpędza inflację
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl