eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa VII 2009

Koniunktura przemysłowa VII 2009

2009-07-25 00:15

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VI 2009


Oceny przedsiębiorstw dużych dotyczące bieżącego portfela zamówień i produkcji są ostrożnie optymistyczne, utrzymuje się jednak nadmierny poziom zapasów. Przedsiębiorstwa tej grupy przewidują, że w najbliższych miesiącach nastąpi wzrost portfela zamówień i produkcji, szybszy niż prognozowano w czerwcu. Zarówno oceny bieżącej sytuacji finansowej jak i prognozy formułowane w tym zakresie są pesymistyczne.

W lipcu przedsiębiorcy prowadzący działalność w większości działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają negatywne oceny koniunktury. Na najniższym poziomie swoją koniunkturę oceniają producenci: odzieży (minus 28 – spadek o 2 punkty), metali (minus 26 – spadek o 4 punkty), maszyn i urządzeń (minus 17 – wzrost o 2 punkty), pozostałego sprzętu transportowego (minus 17 – spadek o 1 punkt), wyrobów tekstylnych (minus 16 – wzrost o 12 punktów), metalowych wyrobów gotowych (minus 15 – wzrost o 2 punkty), wyrobów z drewna (minus 13 – spadek o 1 punkt), skór i wyrobów skórzanych (minus 12 – wzrost o 6 punktów) oraz zajmujący się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji (minus 19 – utrzymuje się wartość wskaźnika z zeszłego miesiąca). Pozytywne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 30 – spadek o 4 punkty), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 9 – spadek o 3 punkty), papieru i wyrobów z papieru (plus 6 – spadek o 7 punktów), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 4 – utrzymuje się wartość wskaźnika z zeszłego miesiąca), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 3 – spadek o 3 punkty).

Producenci artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych w lipcu oceniają koniunkturę nieco mniej optymistycznie niż przed miesiącem. Sygnalizowany jest niewielki wzrost bieżącego portfela zamówień, co powoduje, że producenci zwiększają produkcję. Przewidywania na najbliższe trzy miesiące wskazują na możliwość wzrostu portfela zamówień w stopniu zbliżonym do prognozowanego w czerwcu. Optymistyczne przewidywania dotyczące produkcji są ostrożniejsze niż przed miesiącem. Poziom zapasów wyrobów gotowych uznawany jest za zbliżony do wystarczającego. Nieznacznie zwiększają się trudności związane zarówno z terminowym ściąganiem należności od kontrahentów jak i z regulowaniem bieżących zobowiązań finansowych. Przewidywane jest niewielkie pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Planowane redukcje zatrudnienia są nieco mniejsze od zapowiadanych w czerwcu. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą wzrosnąć w stopniu nieco większym niż przewidywały prognozy sprzed miesiąca.

Producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych oceniają koniunkturę optymistycznie, podobnie jak w czerwcu. Spowodowane jest to mniej pesymistycznymi ocenami bieżącego portfela zamówień i produkcji, a także oczekiwanym niewielkim rozszerzeniem przyszłego portfela zamówień. W najbliższych trzech miesiącach produkcja może być utrzymywana na dotychczasowym poziomie. Poziom zapasów wyrobów gotowych uznawany jest za nadmierny. W niewielkim stopniu zmniejszają się opóźnienia w ściąganiu należności, jednak przedsiębiorcy sygnalizują wzrost trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są nieco bardziej pesymistyczne od formułowanych w czerwcu. Planowane redukcje zatrudnienia są mniejsze od prognozowanych w ubiegłym miesiącu. Ceny chemikaliów i wyrobów chemicznych mogą nieznacznie rosnąć.

Producenci wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych oceniają koniunkturę negatywnie, choć lepiej niż przed miesiącem. Wpływają na to optymistyczne przewidywania dotyczące portfela zamówień. Prognozy produkcji są również korzystne, lecz ostrożniejsze niż w czerwcu. Bieżący portfel zamówień i produkcja oceniane są pesymistycznie. Nieznacznie wzrasta nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. W niewielkim stopniu zmniejszają się opóźnienia w ściąganiu należności, jednak przedsiębiorcy sygnalizują większe niż przed miesiącem trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są nadal negatywne i zbliżone do formułowanych w czerwcu. Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia większe niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. W najbliższych miesiącach przewiduje się spadek cen wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, nieco większy niż prognozowano w czerwcu.

poprzednia  

1 2 3 ... 7

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: