eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa VII 2009

Koniunktura przemysłowa VII 2009

2009-07-25 00:15

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VI 2009


W lipcu spadek bieżącej sprzedaży zgłaszany jest na poziomie zbliżonym do odnotowanego w czerwcu. W konsekwencji zdolność do spłaty zobowiązań jest oceniana negatywnie. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów towarów. W najbliższych miesiącach sprzedaż może być nadal ograniczana, co w efekcie może wpłynąć negatywnie na sytuację finansową przedsiębiorstw. Ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczana na takim samym poziomie co w czerwcu. Sygnalizowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest podobny do zgłaszanego przed miesiącem. Planowane ograniczenie zatrudnienia utrzymuje się na poziomie przewidywań sprzed miesiąca.

W poszczególnych klasach wielkości przedsiębiorstw sytuacja jest zróżnicowana. Przedsiębiorstwa małe (w tym mikro-) oceniają koniunkturę gospodarczą negatywnie, natomiast średnie i duże – pozytywnie. Oceny sprzedaży zgłaszane przez przedsiębiorstwa średnie są mniej pesymistyczne niż w czerwcu. Pozostałe jednostki sygnalizują spadek sprzedaży zbliżony do zgłaszanego przed miesiącem, przy czym w najmniejszym stopniu jest ona ograniczana w jednostkach dużych. W konsekwencji pesymistycznie oceniana jest sytuacja finansowa – najmniej w przedsiębiorstwach dużych. W najbliższych miesiącach przewidywania dotyczące sprzedaży i sytuacji finansowej są negatywne, zbliżone do zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Najbardziej pesymistyczne prognozy formułują podmioty najmniejsze.

Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są również zróżnicowane: negatywny wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury odnotowano dla branży żywnościowej – minus 4 (podobnie jak przed miesiącem), minus 2 dla branży włókno, odzież, obuwie (w ubiegłym miesiącu minus 3) oraz dla branży pojazdy samochodowe (minus 3 w czerwcu). Dodatni wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury odnotowano tylko dla branży gospodarstwo domowe – plus 5 (plus 8 miesiąc wcześniej).

W lipcu badane przedsiębiorstwa branży żywnościowej odnotowują dalszy spadek bieżącej sprzedaży. Mimo to ich sytuacja finansowa oceniana jest nieco mniej pesymistycznie. Nieznacznie zmniejsza się nadmierny stan zapasów towarów. Prognozy dotyczące sprzedaży są negatywne, zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem. Ilość towarów zamawianych u dostawców może być zmniejszana w stopniu nieznacznie większym od zapowiadanego w ubiegłym miesiącu. Wzrost bieżących i przyszłych cen żywności jest zbliżony do sygnalizowanego w czerwcu. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują nadal zmniejszać zatrudnienie, choć w stopniu nieco mniejszym niż prognozowano w zeszłym miesiącu.

Po zgłaszanych w ubiegłym miesiącu w branży włókno, odzież, obuwie ograniczeniach sprzedaży, w lipcu sygnalizowany jest jej niewielki wzrost. W konsekwencji sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest nieco mniej pesymistycznie. Prognozy dotyczące sprzedaży i sytuacji finansowej jednostek są mniej negatywne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczana w mniejszym stopniu. W czerwcu przedsiębiorstwa sygnalizują dalszy spadek cen towarów. W najbliższych miesiącach może nastąpić ich niewielki wzrost.

W lipcu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują nieco mniejsze niż w ubiegłym miesiącu ograniczenie bieżącej sprzedaży. Mimo to sytuacja finansowa oceniana jest tak samo negatywnie jak przed miesiącem. Spadek sprzedaży w najbliższych miesiącach może być nieznacznie większy od przewidywanego w czerwcu. Utrzymują się negatywne prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Sygnalizowane nadal nadmierne zapasy powodują, że przedsiębiorcy planują ograniczać zamówienia na towary u dostawców, choć w nieco mniejszym stopniu niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. Wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen może być nieznacznie mniej znaczący od sygnalizowanego przed miesiącem. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują redukcje zatrudnienia w skali zbliżonej do przewidywań z czerwca.

poprzednia  

1 ... 4 5 6 7

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: