eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura konsumencka IV-VI 2009

Koniunktura konsumencka IV-VI 2009

2009-07-24 01:45

W II kwartale 2009 r. nie odnotowano dalszego pogarszania się nastrojów konsumenckich społeczeństwa polskiego - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Koniunktura konsumencka VI 2009

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący bieżące tendencje konsumpcji indywidualnej, ukształtował się na poziomie –24,5 p.proc. i był wyższy niż w poprzednim kwartale o 0,7 p.proc. i niższy o 20,1 p.proc. od wartości maksymalnej osiągniętej w IV kwartale 2007 r. (–4,4).

Podobnie kształtował się wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący tendencje konsumpcji indywidualnej oczekiwanej w najbliższych miesiącach, który w II kwartale 2009 r. zwiększył się o 3,9 p.proc. w stosunku do I kw. osiągając poziom –34,4 p.proc. W porównaniu do wartości maksymalnej –5,2, także osiągniętej w IV kwartale 2007 r., wskaźnik ten był niższy o 29,2 p.proc.

Osiągnięty poziom i tendencje zmian wartości wskaźników ufności konsumenckiej w I i II kwartale 2009 r. wskazują, że można oczekiwać powolnego odwrócenia niekorzystnych tendencji w dynamice konsumpcji gospodarstw domowych.

Zaobserwowana w II kwartale 2009 r. poprawa nastrojów konsumenckich dotycząca sytuacji bieżącej jest wynikiem różnokierunkowego (negatywnego i pozytywnego) oddziaływania podstawowych czynników kształtujących dynamikę konsumpcji gospodarstw domowych, natomiast wyłącznie pozytywnych w odniesieniu do sytuacji oczekiwanej w najbliższym okresie.

W II kwartale 2009 r. wskaźnik ocen zaistniałych zmian w sytuacji finansowej gospodarstw domowych (które miały miejsce w ostatnich 12 miesiącach) ukształtował się na poziomie –18,7 i był niższy niż w poprzednim kwartale o 0,6 p.proc. Natomiast wskaźnik ocen oczekiwanych zmian sytuacji finansowej gospodarstw domowych (w najbliższych 12 miesiącach) przyjął wartość –11,8 p.proc. i był wyższy niż w poprzednim kwartale o 4,1 p.proc.

Wskaźnik ocen zaistniałych zmian w sytuacji gospodarczej kraju (które miały miejsce w ostatnich 12 miesiącach) ukształtował się na poziomie –43,8 i był niższy niż w poprzednim kwartale o 5,9 p.proc. Natomiast wskaźnik ocen oczekiwanych zmian sytuacji gospodarczej kraju (w najbliższych 12 miesiącach) w II kwartale 2009 r. przyjął wartość –28,5 p.proc. i był wyższy niż w poprzednim kwartale o 7,7 p.proc.

Przedstawione kierunki tendencji konsumenckich ocen zmian w sytuacji finansowej gospodarstw domowych i gospodarczej kraju wskazują, że społeczeństwo polskie dostrzega spowolnienie dynamiki rozwoju gospodarczego kraju (w tym również wzrostu swoich dochodów), a jednocześnie jest przekonane, że w najbliższej przyszłości dynamika rozwoju gospodarczego kraju i wzrostu dochodów będzie trochę wyższa, niż spodziewana na początku tego roku.

Szczególnie niekorzystnym obrazem tendencji nastrojów konsumenckich od III kwartału 2007 r. były bardzo szybko narastające obawy przed wzrostem poziomu bezrobocia (w okresie najbliższych 12 miesięcy), które mogły być jednym z głównych czynników, obok negatywnych ocen zmian sytuacji gospodarczej kraju, skłaniających gospodarstwa domowe do ograniczania wydatków konsumpcyjnych, wobec niepewności o miejsca pracy. W II kwartale 2009 r. zaobserwowano zatrzymanie tych szybko narastających niekorzystnych ocen przyszłej sytuacji na rynku pracy — wartość wskaźnika tych ocen ukształtowania się na poziomie –59,7 p.proc. (pozytywna zmiana w stosunku do I kw. o 1,0 p.proc.).

W II kwartale 2009 r., podobnie jak w poprzednim, w dalszym ciągu utrzymały się na wyjątkowo niskim poziomie oceny obecnych warunków dokonywania ważnych zakupów przez gospodarstwa domowe. Wartość tego wskaźnika ukształtowała się na poziomie –19,6 p.proc. i była niższa niż w poprzednim kwartale o 1,9 p.proc.

W II kwartale b.r. ponownie zaobserwowano nieznaczną poprawę konsumenckich ocen możliwości oszczędzania pieniędzy (w okresie najbliższych 12 miesięcy) przez gospodarstwa domowe. Wskaźnik syntetyczny zwiększył się o 2,8 p.proc. do poprzedniego kwartału i osiągnął poziom –36,9 p.proc.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: