Jak wynika z badania BOG przeprowadzanego na zlecenie InfoMonitora, w odczuciu właścicieli firm i osób odpowiedzialnych za finanse w przedsiębiorstwach w ciągu ostatnich 3 miesięcy po raz kolejny spadło bezpieczeństwo w obrocie gospodarczym. Wskaźnik bezpieczeństwa w lipcu zmalał do poziomu 1,44 pkt i jest o 2,37 pkt niższy niż podczas pomiaru w marcu.
Przeczytaj także:
Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego I kw. 2009
Na uwagę zasługuje fakt, że wskaźnik BOG wyraźnie obniżył się już po raz trzeci z rzędu. Jeszcze rok temu wynosił 21 pkt. Z kolei od początku prowadzenia badania w listopadzie 2007 r. barometr spadł o ponad 24 punkty.
W obecnej edycji badania bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym dostrzeżono znaczne różnice w poszczególnych ankietowanych grupach firm. Za spadek wartości wskaźnika BOG w największej mierze odpowiadają przedsiębiorcy indywidualni, wśród których spadł on aż o 5,52 pkt, po raz pierwszy w historii przyjmując wartość ujemną (-4,08). Wśród dostawców usług masowych również nastąpiło pogorszenie nastrojów, jednak już nie tak znaczne jak pośród przedsiębiorców indywidualnych. Z kolei dostawcy usług finansowych oceniają bezpieczeństwo w obrocie gospodarczym niemal identycznie jak w marcu 2009 r.
Jaki procent należności wobec Pana(i) firmy/ banku płacony jest zgodnie z terminem?
Jaki procent należności wobec Pana(i) firmy/ banku płacony jest zgodnie z terminem?
Kliknij, aby przejść do galerii (3)
- Badani deklarują nasilenie się problemu nieterminowego spłacania należności przez ich partnerów biznesowych. Już 35% ankietowanych firm deklaruje, że terminowe wpłaty nie przekraczają połowy należności - mówi Mariusz Hildebrand, prezes InfoMonitora. - Liczba przedsiębiorstw, które notują problemy z otrzymywaniem należności na czas wyraźnie rośnie już czwarty kwartał z rzędu. Dla porównania w sierpniu 2008 r. odsetek firm, które nie otrzymywały przynajmniej połowy wpłat w terminie wynosił 23% - dodaje.
Należy zauważyć, że już czwarty kwartał z rzędu wyraźnie rośnie liczba przedsiębiorstw, które notują problemy z otrzymywaniem należności na czas. O ile w sierpniu 2008 r. odsetek firm, które nie otrzymywały przynajmniej połowy wpłat w terminie wynosił 23%, to w lipcu 2009 r. ilość ta wzrosła do 35%.
Od początku roku niemal nie zmieniła się natomiast ilość respondentów, deklarujących, że terminowe wpłaty wynoszą od 51% do 75% wszystkich należności. Wartość tę wskazało 28% badanych. W przypadku 24% pytanych otrzymywane w terminie płatności stanowią pomiędzy 76% a 90% zobowiązań finansowych. Podobnie jak w marcu, w wypadku 12% respondentów terminowe wpływy należności przekraczają 90%.