System argentyński w Polsce
2004-02-25 16:53
Podejmowane do tej pory m.in. przez UOKiK oraz powiatowych rzeczników konsumentów działania o charakterze cywilnym nie wyeliminowały istniejących problemów. Z tego względu Urząd popiera wszelkie inicjatywy zmierzające do wprowadzenie zakazu organizowania i prowadzenia działalności konsorcyjnej. 13 stycznia 2004 r. projekt nowelizacji ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji Sejmowej Komisji Gospodarki, który przewiduje delegalizację systemu argentyńskiego, poparła Rada Ministrów.
Tego typu działalność jest zabroniona w większości państw Unii Europejskiej z wyjątkiem Portugalii. Z nowych członków UE osobne, bardzo restrykcyjne regulacje wprowadziły Węgry. W obu krajach zdecydowano się o wprowadzeniu instytucji nadzoru nad konsorcjami, co wiąże się z dużymi nakładami finansowymi.
Z danych Urzędu wynika, że istotą działalności w tzw. systemie argentyńskim jest tworzenie samofinansujących się grup, których uczestnicy przez czas, na jaki została zawarta umowa, wpłacają co miesiąc określoną kwotę pieniędzy (raty). Z tej kwoty część zyskuje organizator konsorcjum – na pokrycie kosztów administracyjnej obsługi grupy oraz realizacji zysku – pozostałe zaś mogą być przeznaczone na udzielanie pożyczek członkom systemu. Procedura przyznawania pożyczek jest powtarzana najczęściej w terminach miesięcznych, aż do zakończenia tzw. planu ratalnego.
Organizator konsorcjum pełni rolę administratora systemu pobierającego z tego tytułu wynagrodzenie w postaci różnego rodzaju opłat administracyjnych, opłat wstępnych itp., nie biorąc najczęściej odpowiedzialności za ewentualne nieprawidłowości. Jego zadania ograniczone są w zasadzie do zorganizowania grupy, czyli zawarcia umów z określoną liczbą osób, zbierania i przechowywania wpłacanych składek (opłat), przeprowadzenia procedur przydziału produktu jednej z osób uczestniczących w systemie, ewentualne rozdzielenie pozostałych środków finansowych po wygaśnięciu umów.
Konsorcja finansowe dzielą się na dwa rodzaje. Pierwsze oferują sfinansowanie zakupu określonego produktu (towaru) - najczęściej samochodu. Drugie oferują pożyczki gotówkowe.
.
1 2
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
system argentyński