Branża paliwowo-energetyczna: kolejne inwestycje
2009-07-31 14:03
Branża paliwowo-energetyczna nie może sobie pozwolić na rezygnację z inwestycji. Kilkuletni i dłuższy okres ich realizacji w elektroenergetyce, sektorze naftowym czy gazownictwie sprawia, że właśnie teraz, w kryzysie, muszą powstać fundamenty powodzenia w czasie boomu.
Przeczytaj także: Rynek energetyczny: kolejne inwestycje
O konieczności inwestowania w branży paliwowo-energetycznej od dawna nikogo w Polsce nie trzeba przekonywać. Jednak wydarzenia ostatniego roku zweryfikowały zestaw argumentów. Dziś chodzi już nie tylko o rosnące zapotrzebowanie na energię, jakie generuje gospodarka w dłuższej perspektywie nieuchronnie "skazana na rozwój". To prawda kryzys wytłumił nieco argumenty popytowe, pojawiły się jednak nowe powody, dla których menedżerowie firm energetycznych, naftowych czy gazowniczych muszą nie tylko myśleć o inwestycjach, ale już teraz nie czekając na lepsze czasy realizować konkretne przedsięwzięcia.Wyzwaniem dla sektora energetycznego będzie w najbliższych latach przede wszystkim realizacja założeń Pakietu klimatyczno - energetycznego. Do spełnienia celu zwanego umownie 3x20 (efektywność zużycia energii i udział odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym mają sięgnąć 20 proc., o taką samą wartość ma zostać ograniczona emisja CO2) pozostało tylko 10 lat.
W kraju nadal wykorzystujemy wiele wyeksploatowanych jednostek energetycznych, które powinny być jak najszybciej zlikwidowane ze względu na zawodność, niską sprawność i szkodliwość dla środowiska. Nowe moce, które je zastąpią, muszą spełniać wyśrubowane normy sprawności oraz inne wymagania technologiczne związane m.in. z wychwytywaniem i składowaniem CO2. Zarówno politycy, jak i energetycy powtarzają, że co roku powinno być oddawanych ok. 1-2 tys. MW nowych mocy wytwórczych.
Do roku 2015 zostaną oddane tylko dwie duże elektrownie węglowe (Łagisza, Bełchatów) o łącznej mocy 1313 MW. W połowie 2009 r. zostanie oddany do eksploatacji blok w elektrowni Łagisza, a w następnym roku bloku w elektrowni Bełchatów. Wszystko to zapewnia pokrycie tylko części potrzeb. Zapotrzebowanie na inwestycje w obszarze wytwarzania do roku 2030 będzie na poziomie tysiąca MW rocznie. Oznacza to, że rocznie trzeba będzie inwestować ok. 1,5-1,8 mld euro - mówi Wojciech Graczyk, dyrektor ds. zarządzania regulacjami i modelu rynku RWE Polska.
W ocenie Graczyka, pomimo przeprowadzonej konsolidacji sektóra elektroenergetycznego, przedsiębiorstwa państwowe mają ograniczone możliwości finansowania i realizacji tak znaczących inwestycji. Pozostało nam 10 lat, w trakcie których musimy oddawać średnio po 1000 MW mocy w odnawialnych źródłach energii rocznie. W ciągu trzech lat oddaliśmy zaledwie 500 MW - ostrzega Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na Rzecz Energetyki zrównoważonej. Jeżeli nawet do 2014 roku będziemy budowali 700-800 MW rocznie, to po 2014 roku będzie trzeba każdego roku oddawać od 1800 do 3000 MW.
Zmiany organizacyjne i prawne w polskiej energetyce (wydzielenie obrotu i dystrybucji, konsolidacja, mechanizmy wolnorynkowe i nowe standardy obsługi klienta) wymuszają także inwestycje w nowoczesne narzędzia zarządzania. Kryzys może opóźnić inwestycje informatyczne w energetyce, zmodyfikować etapowanie projektów, z pewnością ich jednak nie zatrzyma. Żadna działająca na rynku firma nie może bowiem pozwolić sobie na swoiste "informatyczne wykluczenie".
Przeczytaj także:
Firmy paliwowe i energetyczne a outsourcing