Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2009
2009-08-04 00:16
Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2009
Indeks finansów
Kwartalny indeks finansów pozostał na poziomie poprzedniego notowania - 36 pkt., natomiast indeksy roczny i półroczny uległy redukcji z 41 pkt. do odpowiednio 37 i 33 pkt. Nasi eksperci prognozują pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Można spodziewać się dalszego obniżenia rentowności obrotu na skutek nasilającej się konkurencji cenowej w warunkach malejącego popytu, a także pogorszenia płynności z powodu rosnących zatorów płatniczych. Przedsiębiorstwa bronią się przed ryzykiem utraty płynności ograniczając inwestycje i deponując wolne środki w banku, czego dowodem jest niespodziewany wzrost ich depozytów w czerwcu. Czwarty miesiąc z kolei maleje podaż kredytu dla przedsiębiorstw, mimo obniżek stóp procentowych, bo wykorzystanie mocy produkcyjnych pozostaje na niskim poziomie ok. 70 proc. W utrzymaniu płynności w trudnych czasach pomaga drastyczna redukcja zapasów, minimalizująca zapotrzebowanie na kredyt obrotowy.
Indeks makroekonomiczny
Indeks makroekonomiczny stracił w notowaniu kwartalnym dwa punkty, malejąc z 49 do 47 pkt., a w notowaniu półrocznym aż siedem punktów, obniżając się z 49 do 42 pkt. Wprawdzie indeks roczny nieco wzrósł - do 42 pkt., ale i tak pozostaje od kilku miesięcy w historycznym dołku. Najwyraźniej w drugiej połowie roku możemy oczekiwać nasilenia napięć w sferze makroekonomii, przede wszystkim trudności w opanowaniu deficytu budżetowego oraz wzrostu bezrobocia. Inflacja maleje, ale ciągle pozostaje powyżej celu NBP, a umacniająca się złotówka może pogorszyć saldo obrotów bieżących z zagranicą.
Indeks polityczny
Indeks wpływu czynników politycznych uległ niewielkiej dwupunktowej poprawie w notowaniu rocznym i półrocznym, ale też w podobnej skali pogorszył się w notowaniu kwartalnym.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012

1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl