Metody szyfrowania danych - podstawy
2009-08-15 00:10
Przeczytaj także: Inspekcja SSL, czyli jak skutecznie zabezpieczyć firmową sieć
Niestety coraz częściej mają miejsce podobne sytuacje. Szyfrowanie tak ważnych informacji z pewnością bardzo by pomogło. O tym jak bardzo złudne jest poczucie bezpieczeństwa opartego na opinii "A co ktoś może zrobić z tymi danymi?" przekonał się Jeremy Clarkson. Ten brytyjski prezenter programu motoryzacyjnego Top Gear stwierdził podczas jednej z emisji, że takie dane nikomu się nie przydadzą i postanowił upublicznić numer rozliczeniowy swojego banku oraz dane potrzebne do przelewu. Bardzo szybko z jego konta zniknęło 500 funtów. Oto co powiedział po zajściu:"Bank nie był w stanie stwierdzić, kto to zrobił i nie mógłby go powstrzymać przed zrobieniem tego ponownie. Myliłem się i zostałem ukarany za swój błąd."
Zdaniem Macieja Ziarka dowodzi to jak ważne jest szyfrowanie celem zabezpieczania danych osobowych. O ile nie mamy wpływu na dane przechowywane przez instytucje czy państwo, o tyle tylko i wyłącznie w naszej gestii leży bezpieczeństwo własnych komputerów.
Czasami szyfrowanie może być niestety wykorzystane w zupełnie innym celu niż pisano w artykule. To co miało chronić nasze dane przed niepowołanym dostępem, może nas całkowicie od plików odciąć. W 2006 roku pojawił się w Sieci wirus o nazwie Gpcode, który szyfrował ponad 80 rodzajów plików na komputerze ofiary, po czym żądał zapłaty za ich odszyfrowanie.
Należy pamiętać, że szyfrowanie to miecz obosieczny. W zależności od tego przez kogo i w jaki sposób zostanie wykorzystane, może wyrządzić dużo szkód, jak i zapewnić bezpieczeństwo. Zapewnia swobodę słowa, bo zaszyfrowanej wiadomości bez odpowiedniego hasła nikt nie odczyta, zmniejszając jednocześnie bezpieczeństwo w państwie - skoro każdy może użyć szyfrowania to także organizacje przestępcze mogą stosować kryptografię do zatajania niewygodnych informacji. Nie można jednak popadać w paranoję, ponieważ wszystko jest dla ludzi. Ważne jest to, abyśmy sami zadbali o bezpieczeństwo naszych danych - tego nikt nie zrobi za nas - podsumowuje ekspert Kaspersky Lab w artykule.
Przeczytaj także:
Jak przesłać dane wrażliwe i zadbać o bezpieczeństwo?
![Jak przesłać dane wrażliwe i zadbać o bezpieczeństwo? [© Thomas Breher z Pixabay] Jak przesłać dane wrażliwe i zadbać o bezpieczeństwo?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/dane-osobowe/Jak-przeslac-dane-wrazliwe-i-zadbac-o-bezpieczenstwo-259197-150x100crop.png)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
szyfrowanie danych, bezpieczeństwo danych, algorytm szyfrowania, algorytmy szyfrujące, metody szyfrowania danych, rodzaje szyfrowania