Inflacja VII 2009
2009-08-14 00:05
Przeczytaj także: Inflacja VI 2009
Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły o 0,2%. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,3%). W związku z lokalnie podejmowanymi decyzjami o zmianach stawek opłat, lipiec był kolejnym miesiącem, w którym drożały usługi kanalizacyjne (o 0,7%) i zaopatrywanie w wodę (o 0,6%). W nieznacznym stopniu podniesiono także opłaty za najem mieszkania (o 0,1%). Ceny nośników energii wzrosły przeciętnie o 0,1%. Podrożał opał i energia cieplna (po 0,3%). Nieco więcej niż przed miesiącem płacono za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego (o 0,1%).
Opłaty związane ze zdrowiem podniesiono w lipcu br. o 0,2%. Więcej należało zapłacić za usługi sanatoryjne (o 1,2%) i stomatologiczne (o 0,5%). Nieznacznie podrożały artykuły farmaceutyczne (o 0,1%).
Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w ub. miesiącu o 2,1%. Zanotowano wzrost cen paliw do prywatnych środków transportu (o 4,1%). Po obniżkach cen, które odnotowano od początku br., lipiec był drugim z kolei miesiącem, w którym podrożał gaz ciekły (o 13,8%). Trwające podwyżki cen na światowych rynkach paliw nadal wpływały na wzrost cen benzyn silnikowych i oleju napędowego (po 2,9%). Ceny usług transportowych były wyższe przeciętnie o 1,4%.
Opłaty związane z łącznością utrzymały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w czerwcu br. Podrożał sprzęt telekomunikacyjny (o 0,5%).
Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą wzrosły o 0,6%. Sezonowy wzrost popytu na usługi turystyczne wpłynął na dalsze podwyżki cen w zakresie turystyki zorganizowanej (o 3,5%), w tym za granicą – o 5,0%, a w kraju – o 1,8%. Więcej niż przed miesiącem należało zapłacić za książki przeznaczone do celów edukacyjnych (o 1,4%). Potaniał sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,8%).
W lipcu br. nadal rosły ceny w restauracjach i hotelach (o 0,4%). Ceny usług w zakresie zakwaterowania były wyższe o 1,4%.
Spośród innych towarów i usług, w lipcu br. podrożały środki do higieny osobistej (o 0,6%) oraz usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (o 0,2%). Wyższe niż w czerwcu br. były ceny w zakresie ubezpieczeń (o 0,6%). Koniec promocji wprowadzanych przez zakłady ubezpieczeń w kwietniu br., spowodował, że więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za ubezpieczenia związane z mieszkaniem (o 4,8%). Zmiana kursu złotego wpłynęła na obniżenie opłat za ubezpieczenia związane ze zdrowiem dla osób podróżujących za granicę (o 3,2%).
Przeczytaj także:
Pandemia hamuje konsumpcję i rozpędza inflację
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl