Wirusy i robaki w Polsce VII 2009
2009-08-14 13:50
Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast, lipiec 2009 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: ESET: polska lista zagrożeń VII 2009
Raport jest podzielony na dwie części. W pierwszej zaprezentowane zostały najczęściej infekowane miasta Polski (Top 10) oraz aktywność wirusów na obszarach poszczególnych województw. Druga część dotyczy szkodliwego oprogramowania (Top 20), które jest odpowiedzialne za najczęstsze ataki na komputery polskich użytkowników.Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast
fot. mat. prasowe
Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast, lipiec 2009
Pierwsza część przedstawia dziesięć najczęściej infekowanych miast na terenie Polski. Jak widać pierwsze trzy miasta (Warszawa, Łódź i Poznań) generują ponad połowę infekcji w skali kraju (pozostałe miasta Polski, spoza Top 10, dają około 22% infekcji).
Tabela prezentuje, jaki udział we wszystkich infekcjach w lipcu miały poszczególne miasta z TOP 10. W szczególności warto zwrócić uwagę na pierwszą pozycję...
W poprzednim rankingu Warszawa również zajmowała pierwsze miejsce, jednak jej udział procentowy w infekcjach jest dwukrotnie większy niż w ubiegłym miesiącu (udział w czerwcu wynosił 22,41%). Jest także sporo nowości w postaci Szczecina, Bolesławca, Bydgoszczy oraz Lublina. Największy, a zarazem niechlubny awans - o pięć pozycji - przypada Wrocławiowi. Największym "wygranym" (z punktu widzenia bezpieczeństwa) tego zestawienia jest Łódź. Mimo, że nadal znajduje się w rankingu to procentowy udział w infekcjach spadł w tym mieście z 21,31% do 3,52%. Także Katowice zaliczyły spadek aż o 4 pozycje, jednak współuczestnictwo tego miasta zmalało jedynie o 0,71%. Miasta, które od poprzedniego zestawienia znalazły się poza rankingiem to Zawiercie, Kalisz, Kraków i Olsztyn.
fot. mat. prasowe
Poziom infekcji w poszczególnych województwach, lipiec 2009
Na mapce oznaczono poziom infekcji w poszczególnych województwach. Kolory zostały dobrane w zależności od udziału procentowego danego województwa we wszystkich infekcjach w całym kraju:
- poniżej 5% - kolor żółty
- między 5,01% a 20% - kolor pomarańczowy
- między 20,01% a 30% - kolor czerwony
- powyżej 30% - kolor bordowy
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl