eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetAtaki na portale społecznościowe częstsze

Ataki na portale społecznościowe częstsze

2009-09-02 01:20

F-Secure, producent rozwiązań do ochrony komputerów i urządzeń mobilnych, ostrzega przed rosnącą ilością ataków hakerskich przeprowadzanych za pomocą portali społecznościowych. Cyberprzestępcy podążają za trendami, dlatego ich uwagę przykuły coraz bardziej popularne miejsca w wirtualnym świecie do jakich należą Facebook czy Twitter.

Przeczytaj także: Spam i oszustwa na Facebooku

Przykładowo F-Secure podaje, iż 7 sierpnia 2009 r. konto bloggera o nicku Cyxmu stało się celem ataku DDoS (distributed denial of services). Jednocześnie strony portali Facebook i Twitter były niemalże niedostępne dla innych użytkowników z powodu znacznego spowolnienia przesyłania danych. „To smutny, ale też dobrze ilustrujący przykład, jak atak na jedną osobę wpływa na całą społeczność” – skomentował zajście Mikko Hypponen, szef Zespołu Badawczego F-Secure.

Portale społecznościowe opierają się na tworzeniu siatki z przyjaciółmi i osobami, które znamy. Oznacza to jednocześnie wysoki stopień zaufania w komunikacji. Wpis w Facebooku, nawet od nieznajomego, ma dla odbiorcy zupełnie inną wartość niż przesłany e-mail. Tymczasem grupa złożona z 250 milionów użytkowników połączonych siecią wzajemnych relacji stała się celem działania cyberkryminalistów. Zaczęło się od prób wyłudzenia poufnych informacji bankowych lub fałszywych próśb o wsparcie finansowe. F-Secure zauważa, iż obecnie sporym zagrożeniem jest kradzież danych umożliwiających dostęp do kont, zarówno e-mail jak i tych w banku. W przypadku niektórych portali np. Facebook czy Nasza-Klasa login to adres e-mail. Ogromną pokusę stanowi, więc używanie tego samego hasła co do konta mailowego. Wówczas już tylko jeden mały krok dzieli hakerów od pozyskania kompletnych danych umożliwiających logowanie. Dodatkowo dane zamieszczane na portalach społecznościowych takie jak : drugie imię, imiona męża, dzieci lub bliskich, data urodzenia, informacje o posiadanym samochodzie lub zwierzęciu bardzo często stanowią odpowiedzi na dodatkowe pytania zabezpieczające zadawane przy próbie odzyskania hasła. Problem ataków oraz wykradania istotnych informacji poprzez portale społecznościowe staje się coraz większy.

W związku z tym eksperci F-Secure opracowali kilka porad dla korzystających z portali społecznościowych:
  1. Mocne hasło, czyli takie które zawiera więcej niż 8 znaków a wśród nich cyfry, duże litery i znaki szczególne jak !@%$.
  2. Różne hasła do portalu społecznościowego i kont e-mail lub bankowych. Jest to szczególnie istotne kiedy login stanowi adres e-mail.
  3. Dwa konta e-mail, lub więcej, to też dobre rozwiązanie. Jednego można używać do komunikacji z bankiem, a drugiego do rejestracji na różnych portalach.
  4. Kontakt bezpośredni, kiedy pojawia się dziwna prośba od znajomego. Lepiej zapytać dwa razy po co kolega lub koleżanka potrzebuje naszego adresu. Natomiast prośby o wsparcie finansowe, nawet niewielkie, powinno się sprawdzić chociażby podczas rozmowy.
  5. Dzielenie się informacjami z innymi użytkownikami. Warto informacje o zagrożeniach, próbie wyłudzenia itd. zamieścić na swoim profilu, aby ostrzec pozostałych.
Na szczęście użytkownicy portali społecznościowych nie pozostają bierni wobec prób ataku. Informacje z ostrzeżeniami szybko się rozprzestrzeniają, zmuszając cyberprzestępców do zaniechania danej metody ataku lub oszukiwania – podsumowuje F-Secure.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: