Atrakcyjność inwestycyjna regionów Polski rośnie
2009-08-20 14:03
Przeczytaj także: Atrakcyjność inwestycyjna Polski najwyższa w regionie
Powiecie, prezentuj się!
Najlepiej, oczywiście, gdy łączy się elementy merytoryczne z działalnością PR. Tego zdania jest Andrzej Płonka, starosta bielski. Powiat ten zajął drugie miejsce - za kieleckim - w ubiegłorocznym rankingu Związku Powiatów Polskich. Ponadto dwie jego gminy osiągnęły w nim wysoką lokatę: Jasienica uplasowała się na 6. miejscu, gmina Kozy na 22. ZPP ocenia aktywność powiatów, miast na prawach powiatu oraz gmin za działania proinwestycyjne i rozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańców i rozwój społeczeństwa informatycznego. Ranking sporządzany jest przez ekspertów on-line. Dlatego na wyróżnienie trzeba pracować przez cały rok, a tytuł taki przysługuje tylko temu samorządowi, który zdobędzie najwięcej punktów na koniec danego roku.
O tym, jak ważne są promocje, przekonuje zakończona na początku czerwca ogólnopolska kampania pt. "Śląskie. Pozytywnie nakręceni polecają". Jej celem była zmiana wizerunku województwa i upowszechnianie przekonania, że jest to region atrakcyjny także turystycznie, który warto poznawać i w nim wypoczywać, i w znacznej mierze go osiągnęliśmy - powiedział marszałek Bogusław Śmigielski. Jest o tym przekonany Paweł Niziński, partner zarządzający GoodBrand&Co.
w Polsce w wyniku przeprowadzonej promocji, odsetek osób, którym raczej dobrze lub zdecydowanie dobrze kojarzy się regon śląski, wzrósł z 50 do 64 proc. Nawet w kryzysie gospodarczym pieniądze krążą po świecie i szukają miejsc atrakcyjnych dla inwestycji. Na przykład najwięksi inwestorzy planują lokować w badania i rozwój po około 6 mld euro rocznie. W Polsce jest grupa przedsiębiorstw, która przeznacza na ten cel 50 mln zł - mówi prof. Tadeusz Baczko z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, który analizuje atrakcyjność województw pod względem innowacyjności.
Dokąd trafią te pieniądze? Z pewnością większe szanse mają miasta z uczelniami wyższymi, instytutami naukowo-badawczymi, dostawcami różnych usług, włącznie z finansowymi. Prof. Baczko wskazuje, że najważniejszymi czynnikami przy wyborze miejsca inwestycji z punktu widzenia firm innowacyjnych są jednak nadal koszty płac, dostęp do wykwalifikowanej kadry oraz oferta podwyższania kwalifikacji.
Z pewnością rankingi i analizy są chętnie uwzględniane przy wyborze kraju, regionu i miejscowości, ale w końcu to inwestor sam dobiera ostateczne kryteria, według indywidualnych potrzeb. To stwarza szansę większego rozproszenia miejsc inwestowania i tworzenia jakby nowych "modnych" podregionów.
Przeczytaj także:
Sektor produkcyjny docenia atrakcyjność Polski
![Sektor produkcyjny docenia atrakcyjność Polski [© Rainer Plendl - Fotolia.com] Sektor produkcyjny docenia atrakcyjność Polski](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/inwestowanie/Sektor-produkcyjny-docenia-atrakcyjnosc-Polski-110404-150x100crop.jpg)
oprac. : Piotr Stefaniak / Nowy Przemysł