eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPraca tymczasowa: profil pracownika

Praca tymczasowa: profil pracownika

2009-08-24 12:09

Praca tymczasowa: profil pracownika

Liczba pracowników tymczasowych © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Typowy pracownik tymczasowy to w Polsce nadal osoba z wykształceniem podstawowym lub zawodowym, podejmująca mało wymagające zajęcia. W zależności od płci wykonuje pracę bądź jako pracownik magazynowy - w przypadku mężczyzn lub - w przypadku kobiet - związane z tzw. copakingiem, czyli łączeniem różnych produktów w jednym opakowaniu. Porównując sytuację na rynkach zachodnich można oczekiwać wzrostu liczby specjalistów podejmujących pracę tymczasową - wynika z raportu agencji Work Express.

Przeczytaj także: Praca tymczasowa: rośnie liczba agencji

Praca tymczasowa w Polsce i w Europie

Firmy coraz częściej decydują się na zatrudnienie pracowników tymczasowych. W 2002 roku było ich jedynie 50 tysięcy, już trzy lata później ich liczba się potroiła i wyniosła 150 tysięcy. Od tego czasu liczba pracowników tymczasowych wrosła prawie czterokrotnie i obecnie wynosi 475 tysięcy. To jednak nadal zaledwie 0,3 proc. wszystkich zatrudnionych.

fot. mat. prasowe

Liczba pracowników tymczasowych

Liczba pracowników tymczasowych

Z raportu wynika, że w porównaniu ze średnią europejską, która kształtuje się na poziomie około 2,5%, Polska nadal plasuje się na jednym z ostatnich miejsc. Prym wiedzie Wielka Brytania, gdzie odsetek pracowników tymczasowych wynosi aż 4,8%. Można się więc spodziewać, że w Polsce liczba zatrudnionych w ten sposób będzie coraz większa.

“Rynek pracy tymczasowej od roku 2002 systematycznie rośnie. Spadek koniunktury nastąpił w roku 2008 i bezpośrednio wynikał ze spowolnienia gospodarczego. Ponieważ jednak praca tymczasowa to bardzo dobre rozwiązanie w czasach kryzysu i w obliczu niepewnej sytuacji na rynku pracy, można przypuszczać, że w dalszym ciągu odsetek pracowników tymczasowych będzie wzrastał” - przekonuje Dariusz Lamot, Prezes Zarządu Work Express.

Zdaniem ekspertów sprzyjające mogą okazać się również najnowsze regulacje prawne, które mają wydłużyć możliwy okres zatrudnienia u jednego pracodawcy z 12 do 18 miesięcy. Kolejna zmiana to zniesienie niektórych ograniczeń związanych ze zwolnieniami grupowymi. Obecnie firmy, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy przeprowadziły zwolnienia grupowe nie mogą zatrudniać pracowników tymczasowych. Po zmianie pojawi się możliwość zatrudniania pracowników tymczasowych na innych, niż objętych zwolnieniami, stanowiskach.

Wykształcenie

fot. mat. prasowe

Wykształcenie

Wykształcenie

Zatrudnienie na czas określony to coraz częściej zajęcie nie tylko dla osób zainteresowanych nieskomplikowaną pracą fizyczną, ale także dla wykwalifikowanych pracowników. W Polsce 20% pracowników tymczasowych posiada wykształcenie średnie, a jedynie 15% wyższe. Reszta legitymuje się wykształceniem podstawowym lub zawodowym. Na tle pozostałych państw Europy, Polska z odsetkiem osób z wykształceniem podstawowym i zawodowym znajduje się w czołówce. Dla kontrastu, w Wielkiej Brytanii, gdzie rynek pracy tymczasowej jest bardziej rozwinięty, proporcje są odwrócone. Pracownicy z wykształceniem podstawowym to jedynie 16% wszystkich pracowników.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: