Liszkowo: największa biogazownia w Polsce
2009-08-25 11:50
Przeczytaj także: Biogazownia w Kostkowicach
Uroczystość otwarcia Biogazowni Liszkowo odbędzie się we wrześniu 2009 r. Instalacja elektrociepłowni służyć będzie do otrzymywania biogazu z odpadów pochodzenia roślinnego w celu produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii.W Polsce odnotowuje się znaczny spadek rezerw energetycznych. Zużycie energii rośnie w szybkim tempie. W ramach obowiązujących przepisów prawnych nałożony został obowiązek zakupu energii wytworzonej z Odnawialnych Źródłach Energii.
Wytyczne UE wymuszają wzrost udziału bioenergii. Zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami wynikającymi z członkostwa w UE oraz z realizacji "Polityki energetycznej Polski do roku 2025": -w roku 2010 Polska powinna osiągnąć wskaźnik: 7,5% udziału energii elektrycznej wytwarzanej z OZE oraz 5,75% udziału biokomponentów i biopaliw w strukturze paliw ciekłych. Aktualnie polska produkcja energii elektrycznej z OZE wynosi 4%, a do roku 2020 powinna wzrosnąć do poziomu 15%.
„Biogazownictwo w Polsce będzie bardzo ważnym źródłem energii, która z jednej strony zwiększy stabilność jej podaży w skali kraju, a jednocześnie ułatwi wykonanie zobowiązań wspólnotowych nakazujących redukcję emisji zanieczyszczeń. Paliwa naturalne, takie jak węgiel i ropa naftowa, eksploatowane nadal w takim tempie jak obecnie, wyczerpią się już w przyszłym stuleciu. W związku z tym istnieje potrzeba budowania kolejnych elektrowni, które zasilane będą energią odnawialną” – mówi Zbigniew Szymandera, viceprezes Agrogaz Sp. Zo.o.
Zastosowana technologia produkcji biogazu elektrowni w Liszkowie bazuje na rozwiązaniach firmy Schmack Biogas AG sprawdzonych już w ponad 280 lokalizacjach na terenie Niemiec, Austrii, Holandii, Japonii i Luxemburga. Schmack Biogas AG posiada certyfikaty ISO 14001 oraz 9001:2000, będące obiektywnym świadectwem jakości technologii przewidzianej do zastosowania.
Energetyka biogazowa i instalacja w Liszkowie są szansą dla Polski z uwagi na narastający brak nośników energii w UE. Wytwarzany biogaz może być wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Biogazownie służyć będą bezpieczeństwu energetycznemu i samowystarczalności gmin, województw i całej Polski.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl