Koniunktura przemysłowa VIII 2009
2009-08-25 11:23
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VII 2009
W poszczególnych klasach wielkości przedsiębiorstw sytuacja jest zróżnicowana. Przedsiębiorstwa mikro oceniają koniunkturę gospodarczą negatywnie, natomiast małe, średnie i duże – pozytywnie. Najlepiej koniunktura oceniana jest przez firmy duże. Oceny sprzedaży zgłaszane przez przedsiębiorstwa mikro są mniej pesymistyczne niż w lipcu. Przedsiębiorstwa należące do pozostałych klas wielkości sygnalizują niewielkie zwiększenie sprzedaży. W konsekwencji sytuacja finansowa w jednostkach dużych oceniana jest pozytywnie, a w pozostałych grupach przedsiębiorstw mniej pesymistycznie niż w poprzednim miesiącu. W najbliższych miesiącach przewidywania dotyczące sprzedaży w przedsiębiorstwach małych (w tym mikro) są mniej pesymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu; przedsiębiorstwa średnie i w szczególności duże oczekują zwiększenia sprzedaży. Prognozy dotyczące sytuacji finansowej wszystkich klas wielkości przedsiębiorstw są mniej pesymistyczne od formułowanych w lipcu, zwłaszcza w podmiotach największych.
Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są pozytywne: najwyższy wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury odnotowano dla branży gospodarstwo domowe – plus 8 (plus 5 w lipcu) oraz włókno, odzież, obuwie – plus 7 (minus 2 przed miesiącem). Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla branży pojazdy samochodowe wynosi plus 2 (minus 2 miesiąc wcześniej), a dla branży żywnościowej – plus 1 (w ubiegłym miesiącu minus 4).
W jednostkach branży gospodarstwo domowe odnotowuje się niewielki wzrost bieżącej sprzedaży towarów. Przewidywana sprzedaż towarów może być ograniczana w stopniu mniejszym niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Zarówno bieżąca jak i przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest mniej negatywnie niż w lipcu. Stan bieżących zapasów towarów jest uznawany za zbliżony do wystarczającego, co powoduje, że przyszłe zamówienia u dostawców mogą być ograniczane w mniejszym stopniu niż przewidywano przed miesiącem. W sierpniu dyrektorzy przedsiębiorstw sygnalizują wolniejszy wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. W najbliższych miesiącach planowany jest mniejszy wzrost zatrudnienia niż zapowiadano w lipcu.
W branży włókno, odzież, obuwie sygnalizowany jest spadek sprzedaży. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest nadal niekorzystna, choć nieznacznie poprawia się w stosunku do ocen z lipca. Prognozy dotyczące sprzedaży i sytuacji finansowej jednostek są pozytywne, lepsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Ilość towarów zamawianych u dostawców może być zwiększana. W sierpniu przedsiębiorstwa sygnalizują nieco wolniejszy niż w lipcu spadek cen towarów. W najbliższych miesiącach może nastąpić ich niewielki wzrost. Dyrektorzy jednostek planują zwiększyć zatrudnienie w stopniu zbliżonym do przewidywanego przed miesiącem.
W sierpniu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują nieco mniejsze niż w ubiegłym miesiącu ograniczenie bieżącej sprzedaży. W konsekwencji sytuacja finansowa oceniana jest mniej negatywnie niż przed miesiącem. Spadek sprzedaży w najbliższych miesiącach może być wolniejszy od przewidywanego w lipcu. Prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw są mniej pesymistyczne. Przy sygnalizowanych nadmiernych zapasach towarów, przedsiębiorcy planują ograniczać zamówienia na towary u dostawców, choć w mniejszym stopniu niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. Wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen jest nieco mniej znaczący od sygnalizowanego przed miesiącem. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują redukcje zatrudnienia, mniejsze od zapowiadanych w lipcu.
W sierpniu badane przedsiębiorstwa branży żywnościowej odnotowują dalszy, choć mniej znaczący spadek bieżącej sprzedaży. Ich sytuacja finansowa oceniana jest nieco mniej pesymistycznie. Nieznacznie zwiększa się nadmierny stan zapasów towarów. Prognozy dotyczące sprzedaży są pozytywne. Planowane jest niewielkie zwiększenie ilości towarów zamawianych u dostawców. W porównaniu do prognoz z lipca przewidywany jest nieznacznie wolniejszy wzrost bieżących i przyszłych cen żywności. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują ograniczać zatrudnienie w stopniu nieco większym niż prognozowano w zeszłym miesiącu.
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl