Mapa Rynku Pracy - Luty 2004
2004-03-10 17:39
W poszukiwaniu pracowników uaktywnił się sektor mediów i reklamy. Oferty z niego pochodzące stanowił w lutym 11,4% (wzrost o 1,8%). Na zwiększenie liczby ogłoszeń wpłynęło zwiększone zainteresowanie rekrutacją pracowników wśród agencji reklamowych. W lutym więcej rekrutowali także pracodawcy z sektora handlowego. Liczba ofert wzrosła o 1,4 punktu procentowego i osiągnęła poziom 10,1%. Więcej ofert niż przed miesiącem pochodziło z branż: handlu detalicznego, logistyki oraz IT&Telecom.
fot. mat. prasowe
Praca - Stanowiska
W lutym sprzedawcy byli nadal najchętniej zatrudnianą grupą zawodową. Wprawdzie liczba ofert pracy dla nich nieznacznie się zmniejszyła, z 44% do 41% wszystkich ogłoszeń, ale specjaliści z tej grupy zawodowej nadal mogą przebierać w ofertach.
W tym miesiącu zamieniły się miejscami stanowiska finansowe i marketingowe, jeśli chodzi o udział w rynku ogłoszeń, jednak są to niewielkie wahania w porównaniu z poprzednim miesiącem. Stanowiska marketingowe odnotowały prawie 1% wzrost w ilości ofert pracy i stanowiły 8,6% wszystkich ogłoszeń. Natomiast liczba ofert pracy na stanowiskach finansowych nieznacznie spadła i stanowiły one 7,9% wszystkich ogłoszeń.
Gwałtownie wzrósł popyt na specjalistów w branży IT. W porównaniu ze styczniem, liczba ofert pracy w tym sektorze wzrosła w lutym z 3% do 7,6% wszystkich ogłoszeń zaś liczba ogłoszeń wzrosła ponad dwukrotnie. Zatrudniały ich firmy nie tylko z branży IT&T, ale również z branż: finansowej i usługowej.Poszukiwano programistów, inżynierów systemowych oraz specjalistów ds. wdrożeń.
Zanotowano również znaczny wzrost ofert pracy na stanowiskach edukacyjnych i ich ilość przekroczyła 1%; wszystkich ogłoszeń. Z pewnością związane jest ze zmianami personalnymi w placówkach edukacyjnych przed rozpoczęciem przez uczniów i studentów drugiego semestru zajęć.
W lutym bardzo spadło zainteresowanie specjalistami od ubezpieczeń, udział ofert pracy w tym sektorze wyniósł zaledwie 0,5% wszystkich ogłoszeń.
Praktycznie na tym samym poziomie utrzymał się popyt na specjalistów ds bankowości (0.5%), zarządzania (0.7%), logistyki (7%) oraz pracowników działów personalnych (1.4%).
fot. mat. prasowe
1 2
oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources