eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeBiurowce zmieniają centrum Katowic

Biurowce zmieniają centrum Katowic

2009-09-03 11:24

Biurowce zmieniają centrum Katowic

© fot. mat. prasowe

Do końca tego roku w Katowicach powstanie blisko 45.000 m2 powierzchni biurowej. Czy w okresie spowolnienia deweloperzy nie przeszacowali liczby biur, jakiej będą potrzebować firmy w Katowicach? Patrząc na potencjał miasta, liczba inwestycji biurowych jest jak najbardziej uzasadniona. Według międzynarodowej agencji zajmującej się oceną potencjału państw i miast Katowice są oceniane przez zagranicznych inwestorów jako najatrakcyjniejsze miasto do inwestowania w Polsce.

Przeczytaj także: Katowice: Business Point w budowie

Do tej pory miastami najsilniej kojarzonymi z regionalnymi centrami biznesu były Trójmiasto, Poznań, a na południu Polski przede wszystkim Wrocław i Kraków. Od pewnego czasu w kontekście biznesowym coraz częściej dostrzegane są także Katowice. Inwestorzy decydując o wyborze lokalizacji biorą pod uwagę wiele czynników: komunikację, zasoby ludzkie, przyjazne nastawienie władz, ogólną atrakcyjność danego miasta oraz zaplecze biznesowe. Stolica Śląska doskonale spełnia szereg z tych wymagań. Nic więc dziwnego, że jej potencjał dostrzegli już inwestorzy, a coraz częściej myślą o niej także managerowie firm.

Według danych firmy DTZ w 2009 roku na terenie Katowic deweloperzy planują oddać do użytku ponad 45.000 m2 powierzchni biurowej. Kolejne 40.000 m2 ma powstać w przyszłym roku. Czy to nie za dużo jak na lokalny rynek? Szczegół w tym, że Katowice przestają być postrzegane lokalnie. Miasto może poszczycić się dobrą komunikacją, którą zapewnia autostrada A4. Trasa pozwala na wygodne połączenie z resztą kraju, ale także z zachodnią Europą - poprzez otwarty kilkanaście dni temu odcinek autostrady do Zgorzelca. Ponadto do 2014 roku Katowice mają zostać przyłączone także do nitki autostrady A1.

Katowice posiadają trzecie pod względem liczby pasażerów lotnisko w Polsce, po Warszawie i Krakowie, (ponad 2,4 mln pasażerów w 2008r, dane Urzędu Lotnictwa Cywilnego). W pierwszym półroczu tego roku liczba obsłużonych pasażerów na lotnisku w Pyrzowicach osiągnęła ponad milion pasażerów, czyli o ponad 400 tys. więcej niż we Wrocławiu. Port lotniczy w Katowicach zanotował także najmniejszy spadek liczby pasażerów w tym roku spośród wszystkich lotnisk w kraju – jedynie o 4,3 proc. Podczas, gdy Warszawa ponad 16 proc., Kraków blisko 14 proc. spadek, a lotnisko we Wrocławiu spadek liczby pasażerów o ponad 11 proc.

Miasto i okolice stają się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem do lokowania biznesu typu BPO czy call center, a tym samym stają się bardzo obiecującym rynkiem dla nieruchomości biurowych. Na dzień dzisiejszy rynek powierzchni biurowej w mieście to ok. 220.00 m2 (dane Cushman & Wakefield). Większość biur zlokalizowana jest w obiektach o niskim standardzie: odnowionych kamienicach czy biurowcach z lat 70-tych.

Wynikiem małej podaży jest niezwykle niski poziom pustostanów, zaledwie ok. 1,8%, na koniec 2008 r. (dane DTZ). Zapowiadane przez deweloperów inwestycje w najbliższych latach mają spowodować, iż liczba wolnych powierzchni biurowych w mieście podniesie się do poziomu ok. 7-9 proc. (dane DTZ, Cushman & Wakefield). Co świadczyć będzie o osiągnięciu europejskiego standardu - wskaźnik przyjęty dla rozwiniętego rynku to 10%.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: