eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyIndeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2009

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2009

2009-09-04 11:08

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2009


Zdaniem PKPP Lewiatan podobnie można się spodziewać pogorszenia eksportu netto, gdyż umacniający się kurs złotego pogorszy konkurencyjność polskich produktów zagranicą, a na szybkie dalsze ożywienie popytu zagranicznego trudno liczyć, bo raczej będziemy mieli raczej do czynienia z wygasającym efektem zastosowanych tam pakietów stymulacyjnych. Na razie mamy też negatywną dynamikę inwestycji przedsiębiorstw i wydaje się, że tu szybkiej poprawy trudno oczekiwać, a zagraniczni inwestorzy aktualnie wycofują z Polski swoje kapitały. Jedynym ratunkiem może być przyspieszona absorpcja funduszy unijnych, czemu sprzyja dobra kondycja finansowa polskich przedsiębiorstw.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeks finansów jako jedyny uległ wyraźnemu wzmocnieniu o siedem punktów w notowaniu kwartalnym i sześć w rocznym, w obu przypadkach osiągając wartość 43 pkt. Wyniki finansowe przedsiębiorstw po pierwszym półroczu okazują się wyjątkowo dobre jak na obecny stan koniunktury. Zaskakuje zwłaszcza wysoka płynność oraz poprawa rentowności w stosunku do pierwszego kwartału. Przedsiębiorstwa bardzo sprawnie dostosowały się do powstałej sytuacji kryzysu finansowego na świecie. Mimo dobrej kondycji finansowej firmy jednak nie inwestują, gdyż nie wierzą w szybką poprawę na rynku, a warunki uzyskania kredytu stają się coraz trudniejsze. Już prawie pół roku maleje podaż kredytu dla przedsiębiorstw, a wykorzystanie mocy produkcyjnych pozostaje na niskim poziomie ok. 70 proc. W utrzymaniu płynności pomaga teraz redukcja zapasów, co zmniejsza zapotrzebowanie na kredyt obrotowy, problemy mogą się jednak pojawić, gdy niedostępny kredyt utrudni odbudowanie zapasów w momencie poprawy koniunktury.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny stracił w notowaniu kwartalnym jeden punkt malejąc z 47 do 46 pkt, a w notowaniu rocznym dwa punkty obniżając się z 42 do 40 pkt. Indeks roczny pozostaje od kilku miesięcy w historycznym dołku, co sugeruje nasilenie napięć w sferze makroekonomii do końca tego roku, przede wszystkim przez trudności w opanowaniu deficytu budżetowego oraz wzrost bezrobocia. Inflacja znowu rośnie, a umacniająca się złotówka może pogorszyć aktualne dodatnie saldo obrotów bieżących z zagranicą.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeks wpływu czynników politycznych uległ dwupunktowej poprawie w notowaniu kwartalnym, ale jednocześnie stracił trzy punkty w notowaniu rocznym.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: