Samorządy lokalne: jak inwestują?
2009-09-08 02:25
Przeczytaj także: Inwestycje samorządowe rozpędzą gospodarkę?
Jeśli Polska lokalna ma się stać bardziej atrakcyjna jako miejsce lokowania inwestycji, niezbędne jest wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w przygotowywaniu atrakcyjnych terenów pod inwestycje. Inkubatory przedsiębiorczości, strefy aktywności gospodarczej, parki przemysłowo- technologiczne działają w ponad 30. miastach, wzmacniając poważnie potencjał Specjalnych Stref Ekonomicznych. Dzięki tej idei zagospodarowano poprzemysłowe tereny, wzniesiono nowoczesne zakłady nowych technologii, stworzono tysiące nowych miejsc pracy.
Możliwości inwestowania, jakie stoją przed samorządami, są olbrzymie, a władzom - będącym stale pod społeczną kontrolą mieszkańców i czującym presję ich potrzeb - zwykle nie brakuje determinacji do inwestowania nawet wbrew trudnościom i wbrew kryzysowi. Samorządowcy twierdzą, że inwestowanie w miastach nie jest łatwe, bo nie wszyscy potrafią jednocześnie pełnić funkcję menedżera i administratora. Denerwujące są długie procedury, które niweczyły dobre, ale ryzykowne pomysły.
Specjaliści twierdzą, że najważniejszy jest plan zagospodarowania przestrzennego - mówi prezydent Sosnowca Kazimierz Górski. - Ale ci sami specjaliści czasem mówią, że lepiej nie mieć takiego planu, bo wtedy... szybciej się inwestuje. Plan nie określa, że tu będzie strefa mieszkaniowa, tam przemysłowa, a tam usług. Wymaga dokładnego zaplanowania drogi, jej rodzaju, a nawet szerokości budynku itd. W zasadzie to już nie jest plan zagospodarowania przestrzennego, ale plan techniczny. Taka prawna konstrukcja planów wiąże ręce gminom. Aby zmienić plan, traci się prawie rok na procedury, głosowania. A inwestor nie będzie czekał...
Przeczytaj także:
Rosną nakłady inwestycyjne

oprac. : Nowy Przemysł
Więcej na ten temat:
inwestycje w Polsce, inwestycje samorządowe, inwestycje państwowe, polskie inwestycje